Zemgales un Kurzemes jaunieši – jaunākie un ņiprākie tehniskās jaunrades entuziasti

Aizvadītajā nedēļas nogalē – 24.novembrī Jelgavā un 25.novembrī Liepājā norisinājās šogad pēdējie Tehnisko jaunrades dienu pasākumi, kuros Zemgales un Kurzemes jaunieši sacentās astoņās disciplīnās. Kā apliecinājums tehniskajai domāšanai, tika radīti 78 krāsu virpuļi, 76 motorpeles, 47 simbolu plāksnītes, 42 atspervāģi, 34 magnētiskās makšķeres, 26 vēja ģeneratoru modeļi, 9 līnijsekotāju roboti un 6 spageti makaronu tilti.

Jelgavā un Liepājā aktīvākie interesenti bija 10 – 12 gadus jauni dalībnieki. Daudzi dalībnieki ieradās ar vecākim, lai kopīgi darbotos. Šogad Jelgavā tika sasniegti vairāki rekordi, kā kuplākais apmeklētāju skaits 255, kā arī izveidotas līdz šim divas ātrākās motorpeles. Savukārt Liepājā jaunieši ar lielu aizrautību centās izmēģināt pēc iespējas vairāk disciplīnu un vairākas godalgotās vietas dažādās disciplīnās ieguva meitenes. Lai arī dalībnieki bija ar dažādu iepriekšējo sagatavotību – kāds pirmo reizi mācījās lodēt, kāds – apguvis radioelektronikas pamatus, mācījās programmēt robotus, bet visus vienoja spēcīgs entuziasms par tehnisko jaunradi un dzirkstele acīs pamēģināt!

Jelgavā veiksmīgākie „Motorpeļu” sacīkstēs izrādījās Gatis Zīle (Dobeles novada Bikstu pamatskola) un Sabīne Briede (Rojas vidusskola), kuru izveidotās motorpeles trasi veica aptuveni 16 sekunžu laikā, uzstādot Latvijas ātruma rekordu. „Magnētiskajā copē” smagāko lomu – 383 gramu izvilka Henrihs Apsītis (Talsu 2.vidusskola). Ātrāko līnijassekotāja robotu uzkonstruēja Rīgas Jauno tehniķu centra un 64.vidusskolas apvienotajai komanda. Vistālāk – 3,9 m „Atspervāģis” aizripoja Raivim Volkovam (Jelgavas 4.pamatskola). Lielāko spriegumu – 1,14 V izdevās sasniegt Markusa Brasavs –Muižnieka vēja ģeneratoram. Savukārt zinošākie ķīmijas pazinēji ir Sabīne Briede (Rojas vidusskola) un Uvis Dredžels (Iecavas vidusskola). Izturīgāko spageti makaronu tiltu, kas spēja izturēt 32,5 kg, uzbūvēja Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolēni – Endijs Koškins un Klāvs Gūtmanis.

Liepājā Ventspils Jaunrades nama radioelektronikas pulciņa komanda uzbūvēja ātrāko līnijassekotāja robotu, bet Kevinam Fišeram (Kuldīgas Alternatīvā sākumskola) un Martai Miltai (Brocēnu vidusskola) izdevās uzbūvēt ātrākās „Motorpeles”. Veiksmīgākie vēja ģeneratoru modeļu konstruēšanās izrādījās Ervīns Bauermaisters (Krotes Kronvalda Ata pamatskola), iegūstot 0,66 V spriegumu. „Magnētiskajā copē” smagāko lomu – 361 g izvilka Agnese Auziņa (Liepājas Katoļu pamatskola) un Anna Moisjenoka (Liepājas 8. vidusskola). Zinošākā jaunā ķīmiķe ir Alise Bruzinska (Brocēnu vidusskola), bet 3,2 metrus „Atspervāģi” aizripināja Līga Birzniece (Kuldīgas pamatskola).

Pasākuma ietvaros jebkuram interesentam, veicinot interesi par inženierzinātnēm, tika piedāvāta iespēja izmēģināt fizikas un ķīmijas likumus pielietot praksē, bet starplaikos vērot fizikas eksperimentu demonstrējumus, iepazīties ar studiju iespējām inženierzinātņu jomā un iemācīties programmēt Lego robotus.

Tehniskās jaunrades dienas rīko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta „Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma” ietvaros, to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Kategorija: TECH
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply