Radīts tiešsaistes rīks iretvaipirkt.lv mājokļa īres un iegādes patiesās cenas noteikšanai

Strauji augot aktivitātei mājokļu īres un pārdošanas tirgos, Nordea sadarbībā ar uzņēmumu Brick & Smiles izveidojusi īpašu tiešsaistes rīku www.iretvaipirkt.lv. Tas ļauj apzināt pilnīgi visas ar nekustamā īpašuma darījumiem saistītās izmaksas un aprēķināt pilnu potenciālā darījuma summu.

Ievadot ne vien datus par dzīvokļa īres vai iegādes cenu, bet arī citus saistītus parametrus, ar rīka palīdzību iespējams veikt detalizētu finanšu analīzi un katra konkrētā gadījuma izvērtējumu, prognozējot, kas ir izdevīgāk – īrēt vai pirkt. Šis rīks veidots kā daļa no Nordea naudas skolas instrumentu klāsta, lai ikviens varētu pieņemt izsvērtu lēmumu par nekustamo īpašumu īrei vai iegādi.

Būtiskākās ar mājokļa iegādi un īri saistītās izmaksas

Vairums jeb 87% Latvijas iedzīvotāju par būtiskākajām ar mājokli saistītajām izmaksām uzskata maksu par komunālajiem pakalpojumiem, kam seko ikmēneša kredīta maksājums vai īres maksa – tā atzinuši 83% respondentu, secināts Nordea, Brick & Smiles un pētījumu centra SKDS veiktajā sabiedriskās domas aptaujā.

Domājot par mājokļa iegādi, kā nozīmīgas izmaksu pozīcijas iedzīvotāji norāda pirmo iemaksu kredīta saņemšanai, mēbeļu un sadzīves tehnikas iegādi (79% respondentu), kā arī valsts nodevas un apsaimniekošanas izdevumus (72% respondentu). Savukārt maksājums par īpašuma apdrošināšanu šķiet būtisks tikai 53% aptaujāto.

Turpretim, īrējot mājokli, iedzīvotājiem daudz būtiskākas šķiet tādas izmaksas kā apsaimniekošanas izdevumi (76% respondentu), mēbeļu un sadzīves tehnikas iegāde (73% respondentu), kā arī maksa par telekomunikāciju pakalpojumiem, piemēram, internetu, TV, telefonu (68% respondentu).

62% iedzīvotāju vāji orientējas mājokļa iegādes un īres izmaksās
“Lai arī 68% Latvijas iedzīvotāju par nozīmīgāko apstākli mājokļa izvēlē uzskata mājokļa cenu vai īres maksu, gandrīz divas trešdaļas jeb 62% aptaujāto vāji orientējas ar mājokļa iegādi un īri saistītās izmaksās, nepārzina nodokļu likumdošanu un tādējādi nespēj adekvāti noteikt patieso īpašuma īres vai iegādes cenu,” situāciju komentē pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

To apliecina fakts, ka liela daļa aptaujāto uzskata, ka mājokļa īres gadījumā jārēķinās tādām izmaksu pozīcijām, kas nemaz nav attiecināmas uz īres situācijām. Piemēram, ikgadējo īpašuma nodokli kā būtisku minējuši 61% respondentu, savukārt maksājumu par telpu nolietojumu un mājdzīvnieku turēšanu – attiecīgi 40% un 29% respondentu.

Līdzīgi arī mājokļa iegādes gadījumos daļa aptaujāto iedzīvotāju kā nozīmīgas atzinuši ar mājokļa pirkumu pilnīgi nesaistītas izmaksas. Proti, lai arī mājoklis iegādāts īpašumā, 82% respondentu būtiska šķiet ikmēneša īres maksa, 62% respondentu svarīgs ir ikgadējais dzīvojamās telpas izmantošanas nodoklis, turpretim 37% respondentu – ikgadējais dabasresursu patēriņa nodoklis.

Kategorija: Īpašums
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply