Valkā atklāta Enefit koģenerācijas spēkstacija

Baltijā lielākais elektroenerģijas ražotājs Eesti Energia Valkā ir atklājis modernu koģenerācijas spēkstaciju elektroenerģijas un siltuma ražošanai. Šis ir pirmais Igaunijas energokompānijas un tā meitas uzņēmuma Enefit investīciju projekts Latvijā, kas paplašina Enefit darbību ar elektroenerģijas ražošanu.

Jauno spēkstaciju pārvalda uzņēmums SIA Enefit Power & Heat Valka, kas videi draudzīgā veidā, izmantojot vietējo biomasu, ražos elektroenerģiju, vienlaikus apgādājot ar siltumu Valkas iedzīvotājus. Jaunās spēkstacijas elektroenerģijas ražošanas jauda ir 2,4 MW, savukārt siltumenerģijas ražošanai tā ir 8 MW. Koģenerācijas stacijā kā kurināmais varēs tikt izmantota šķelda, zāģu skaidas vai kūdra.

Jaunās koģenerācijas spēkstacijas atklāšanas laikā Eesti Energia valdes priekšsēdētājs Sandor Liive norādīja, ka šim projektam ir arī simboliska nozīme: ”Enefit Latvijas elektroenerģijas tirgū kā pārdevējs darbojas jau no 2007. gada un šajā laikā ir spējis audzēt savu klientu portfeli līdz 1000 uzņēmumiem un 20% atvērtā tirgus daļai. Savukārt šodien mēs arī Latvijā iegūstam vietējā enerģijas ražotāja statusu. ”

Valkas koģenerācijas spēkstacija ir lielisks piemērs projektam, kas spēj sniegt pievienoto vērtību gan vietējiem iedzīvotājiem, gan arī tā īstenotājiem. ”Spēkstacija ļaus mums piedāvāt Valkas patērētājiem siltumenerģiju par konkurētspējīgu cenu, vienlaikus paplašinot savu ražošanas portfeli, padarot to daudzveidīgāku un mazinot pārvades sistēmas zudumus, ” skaidro Sandor Liive.

Kopējās investīcijas spēkstacijas izveidē sasniedz aptuveni 10 miljonus eiro. 36 procenti no investīcijām tiek segti no Eiropas Savienības struktūrfondiem, kas paredzēti atjaunojamo energoresursu izmantošanas attīstības projektiem. 90% Enefit Power&Heat Valka kapitāldaļu pieder Eesti Energia, savukārt Valkas novada dome ir mazākuma akcionārs ar 10 procentiem kapitāldaļu.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs novērtē īstenotā projekta nozīmīgo pienesumu pilsētas attīstībā: “Šodien varam novērtēt rezultātu, ko nesis jau 2010. gadā uzsāktais darbs pie iepriekšējo katlumāju modernizācijas. Arī Valkas dome ir veikusi ievērojamu darbu rekonstruējot un izbūvējot jaunas siltumtrases, lai spēkstacijas radīto siltumu varētu izmantot visā Valkā. Tādējādi droši varu teikt, ka veiksmīgā sadarbība ar Enefit Power&Heat Valka ir vainagojusies ar nozīmīgu ieguvumu ikvienam Valkas iedzīvotājam.”

Uzņēmums Enefit Power&Heat Valka līdz šim ražoja siltumenerģiju divās katlumājās, kas kā kurināmo izmantoja biomasu un mazutu. Pēc jaunās spēkstacijas pabeigšanas, šīs katlumājas tiks izmantotas rezerves jaudu nodrošināšanai.

Eesti Energia pašlaik Igaunijā būvē vēl trīs koģenerācijas spēkstacijas. Savukārt Latvijā tiek izvērtēti vairāki jauni investīciju projekti koģenerācijas spēkstaciju izveidei un attīstībai.

Kategorija: Enerģētika
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply