Par 10 procentiem pieaudzis ēnstrādnieku skaits

Valsts darba inspekcija (turpmāk – Darba inspekcija) šī gada pirmajos 5 mēnešos, salīdzinājumā ar tādu pašu periodu 2011. gadā, atklājusi par 10 procentiem vairāk ēnstrādnieku. Šogad atklāti 1127 bez rakstveida darba līguma nodarbinātie, savukārt pērn to bijis 1011, liecina Darba inspekcijas operatīvie dati.

Pieaudzis arī uzņēmumu skaits, kuros cilvēki tiek nodarbināti, neslēdzot rakstveida darba līgumu. Šogad par darba līguma nenoslēgšanu tika piemēroti 342 administratīvie sodi, pērn – 289. Palielinoties ēnstrādnieku skaitam un atkārtotas nereģistrētās nodarbinātības gadījumiem, par 74 procentiem pieaudzis arī piemēroto administratīvo sodu apjoms. 2012. gada 5 mēnešos piemēroti administratīvie sodi par kopējo summu Ls 432 643 (pērn šajā pašā laika periodā Ls 249 275).

Vienlaikus Darba inspekcijā šogad pieaudzis no darbiniekiem saņemto iesniegums skaits par pārkāpumiem darba līgumu noslēgšanā vai par tā nenoslēgšanu. Pērn 5 mēnešos Darba inspekcija saņēmusi 321 sūdzību nenoslēgtu darba līgumu, savukārt šī gada 5 mēnešos –332 sūdzības.

Darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis norāda: „Joprojām uzņēmumi vēlas ietaupīt, neslēdzot darba līgumus vai tos nelikumīgi aizstājot ar cita veida līgumiem, kur darbinieks zaudē virkni sociālo garantiju, bet valsts – nodokļus. Darba inspekcija izsaka pateicību visiem, kas ziņojuši par nodarbināšanu bez rakstveida darba līguma. Pieaugošais ziņojumu skaits no sabiedrības ir labs signāls, ka tai nav vienaldzīga valsts ekonomika un ar to saistītā sabiedrības labklājība. Gribētos arī no uzņēmēju puses, kas atrodas pelēkajā sektorā, sagaidīt ilgtermiņa domāšanu, kas vērsta uz pievilcīgāku darba apstākļu radīšanu darbiniekiem. Ne bez viņu līdzdalības ir notikusi arī darbaspēka aizplūšana no Latvijas, jo ne tikai ilgstošie bezdarbnieki, bet arī darbinieki, kas saskārušies ar Latvijas uzņēmumu nelikumībām, izvēlas meklēt darba iespējas ārpus valsts.”

Kategorija: Bizness
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply