VID konstatē viltotus degvielas čekus kādā uzņēmumā Latgalē

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Nodokļu kontroles pārvaldes amatpersonas, 2012.gada martā veicot kontroles pasākumus kādā uzņēmumā Rēzeknē, konstatēja, ka tā grāmatvedībā tiek uzrādīti, iespējams, viltoti degvielas iegādes attaisnojuma dokumenti par kopējo vērtību 174 999,94 lati skaidrā naudā. Šis ir jau otrais uzņēmums Latgalē, kur VID nodokļu inspektori konstatē šāda veida pārkāpumu. Minētajam uzņēmumam pārbaude veikta saistībā ar pievienotās vērtības nodokļa pārmaksas pārbaudi. Ņemot vērā tematiskajā pārbaudē konstatēto, uzņēmumam tiks uzsākts nodokļu audits, savukārt grāmatvedības dokumenti pēc nodokļu audita pabeigšanas tiks nosūtīti arī Valsts policijai izvērtēšanai par kriminālprocesa uzsākšanu par dokumentu viltošanu.

2012.gada marta beigās VID Nodokļu kontroles pārvaldes amatpersonas veica tematisko pārbaudi kādā uzņēmumā Rēzeknē, kura reģistrētais darbības veids ir kravu pārvadājumi. Tematiskās pārbaudes laikā tika konstatēts, ka virkne ierakstu par degvielas iegādi uzņēmuma grāmatvedībā ir veikti, pamatojoties uz elektronisko kases sistēmu čekiem, kuru vizuālais izskats radīja aizdomas par to autentiskumu. Grāmatvedībā uzrādītie degvielas iegādes attaisnojuma dokumenti liecināja, ka uzņēmums divās degvielas uzpildes stacijās, vienai no kurām ir plašs degvielas uzpildes staciju tīkls visā Latvijā, periodā no 2011.gada februāra līdz 2011.gada decembrim Rēzeknē un Rēzeknes rajonā lielos daudzumos ir iegādājies dīzeļdegvielu, norēķinoties par to skaidrā naudā.

Ņemot vērā minēto, 2012.gada marta beigās VID amatpersonas veica kontroles pasākumus tajās degvielas uzpildes stacijās Rēzeknē un Rēzeknes rajonā, kurās uzņēmums it kā bija iegādājies kopumā 192 260,74 litrus dīzeļdegvielas 174 999,94 latu apmērā, pie tam veicot norēķinus skaidrā naudā.

Pārbaudot degvielas uzpildes staciju grāmatvedības dokumentus, tika konstatēts, ka uzņēmuma grāmatvedībā uzrādītie kases sistēmu čeki vizuāli atšķiras no degvielas uzpildes staciju izsniedzamiem čekiem, un uzņēmuma grāmatvedībā uzrādītie degvielas apjomi degvielas uzpildes staciju kases sistēmu kontrollentās nemaz nav uzrādīti, kas liecina par to, ka pārbaudāmais uzņēmums minētos 192 260,74 litrus degvielas nav iegādājies šajās degvielas uzpildes stacijās.

VID amatpersonas pieļauj, ka ievērojamie dīzeļdegvielas daudzumi ir par skaidru naudu iegādāti kādā nelegālā degvielas tirdzniecības vietā, savukārt centieni uzrādīt tos uzņēmuma grāmatvedībā, izmantojot, iespējams, viltotus kases sistēmu čekus, liecina par uzņēmuma vēlmi uzrādīt šīs summas kā saimnieciskās darbības izdevumus, tādējādi samazinot valsts budžetā maksājamo uzņēmuma ienākuma nodokli un samazinot valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli vismaz 31 557,23 latu apmērā.

Minētajam uzņēmumam ir uzsākta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā un tiks sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.6 panta pirmo daļu un 155.2 panta pirmo daļu un tuvākajā laikā tiks uzsākts nodokļu audits.

VID nodokļu inspektori, veicot nodokļu kontroles pasākumus, arvien biežāk konstatē pārkāpumus kas saistīti ar viltotu attaisnojuma dokumentu – elektronisko kases sistēmu čeku – uzrādīšanu grāmatvedības reģistros ar mērķi neatspoguļot uzņēmuma patiesos izdevumus un tādējādi palielinot izdevumus, tiek samazināts valsts budžetā maksājamo nodokļu apmērs. Visbiežāk šādi pārkāpumi šobrīd tiek konstatēti, pārbaudot uzņēmumu grāmatvedībā uzrādītos čekus, kas saistīti ar degvielas iegādi.

VID atgādina, ka par krāpnieciskām darbībām un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas likumpārkāpējiem draud ne tikai administratīva atbildība un naudas sodi, bet pat kriminālatbildība un, piemēram, aizliegums veikt uzņēmējdarbību. VID aicina uzņēmējus neizmantot šādas nodokļu normatīvajos aktos aizliegtas metodes, pretējā gadījumā, konstatējot šādus darījumus, VID veiktā nodokļu audita rezultātā saskaņā ar likumu „Par nodokļiem un nodevām” tiks aprēķināts budžetā maksājamais PVN, uzņēmuma ienākuma nodoklis, soda un nokavējuma nauda. Grāmatvedībā uzrādītie viltotie čeki par degvielas iegādi tiks izslēgti no grāmatvedības uzskaites. Papildus, analizējot uzņēmuma grāmatvedības reģistros norakstīto izlietoto degvielu, piemēram, salīdzinot ar ceļazīmēs uzrādīto autotransporta nobraukumu un tam patērēto degvielu, VID, veicot nodokļu auditu, norādīs uz, iespējams, nelegāli tirgotas degvielas iegādi un izmantošanu, kā rezultātā uzņēmumam uzrēķinās arī akcīzes nodokli, soda un kavējuma naudu.

VID atkārtoti aicina uzņēmējus neiesaistīties šādos neatļautos „nodokļu optimizācijas” pasākumos.

Kategorija: Kriminālziņas
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply