Saglabājas mērens patēriņa cenu pieaugums

Šī gada martā patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,6%. Salīdzinot ar 2011.gada martu, patēriņa cenas ir palielinājušās par 3,3 procentiem.

Šogad cenu pieaugums martā ir līdzīgs kā iepriekšējos gados. Salīdzinājumam, pirms gada martā patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,7 procentiem, 2010.gada martā – par 0,5%, savukārt straujās izaugsmes gados marta mēneša laikā cenu līmenis auga par vairāk nekā 1 procentu.

Šogad martā cenu pieaugumu galvenokārt noteica pārtikas, degvielas un apģērbu sadārdzināšanās, kas pārsniedza sezonālo izmaiņu līmeni.

Beidzoties sezonas izpārdošanām, cenas apģērbiem un apaviem martā palielinājās par 3,8%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Par tikpat procentpunktiem kopējo patēriņa līmeni ietekmēja arī pārtikas sadārdzināšanās, kam cenas mēneša laikā pieauga par 0,7 procentiem.

Jāatzīmē, ka kopš 2011.gada nogales arī pasaulē ir atsācies mērens pārtikas cenu kāpums.

Procesi pasaulē ietekmē arī degvielas sadārdzināšanos. Marta laikā degvielas cenas pieauga par 1,9%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Salīdzinot ar 2011.gada decembri, degvielas cenu kāpums ir sasniedzis 7,8 procentus.

Ekonomikas ministrija prognozē, ka šī gada turpmākajos mēnešos saglabāsies mēreni cenu pieauguma tempi.

Tajā pašā laikā pastāv nenoteiktība pasaulē par naftas un pārtikas cenu turpmāko dinamiku. Kopumā 2012.gadā vidējais patēriņa cenu līmenis var par 2,5% pārsniegt 2011.gada vidējo cenu līmeni.

Kategorija: Ekonomika
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply