4. aprīlī Latvijas Arhitektūras muzejā M. Pils ielā 19 tiek atklāta izstāde „Arhitekts Aleksandrs Kaminskis”

Izstāde ir jau otrā skate, kuru īpaši Latvijas Arhitektūras muzejam sagatavojusi Maskavas galvenā arhīvu pārvalde. Tas, ka Latvijā tiek rādīta izstāde no ierobežotas pieejamības Krievijas arhīvu materiāliem – pavisam no trīspadsmit institūciju krātuvēm –, ir jāvērtē kā abu institūciju sadarbības panākums.

Paradoksāli, bet arhitekta Aleksandra Kaminska vārds šobrīd ir zināms nedaudziem, kaut arī grūti nosaukt kādu citu 19. gs. beigu arhitektu, kurš būtu Maskavā atstājis tikpat bagātu arhitektūras mantojumu. Valsts Tretjakova galerijas ēku komplekss, savrupnams Gogoļa bulvārī, kur tagad atrodas Krievijas kultūras fonds, Tretjakova pasāžas arhitektūras ansamblis, Krievijas tirdzniecības un rūpniecības palāta Iļjinkas ielā, ēkas uz Kuzņeckas tilta, Negļinkā un Lubjankā, Prečistenkas un Ņikitskas ielā… Šīs ir tikai nedaudzas no gandrīz simts Aleksandra Kaminska projektētajām ēkām, kuras iekļautas Maskavas kultūras mantojuma sarakstā.

Aleksandrs Kaminskis (1829-1897) ieguva arhitektūras mākslinieka diplomu Imperatora Mākslas akadēmijā Pēterburgā 1857. gadā. Draudzība ar Pāvelu Tretjakovu, slavenās gleznu galerijas īpašnieku, un laulības ar viņa māsu Sofiju, Kaminskim pavēra ceļu uz Maskavas finanšu elites pasūtījumiem. Viņš projektēja un cēla sabiedriskas ēkas un īres namus, viesnīcas un noliktavas, mācību iestādes un dievnamus, reizēm aizbūvējot veselus kvartālus dažādās pilsētas vietās. 1882. gadā kopā ar arhitektu Augustu Vēberu Kaminskis piedalījās Viskrievijas mākslas un rūpniecības izstādes Maskavā ēku kompleksa projektēšanā un celtniecībā – vienīgā kompleksa ēka, kas šobrīd saglabājusies, ir Cara paviljons. Arhitekta karjera, kas bija veidojusies tik veiksmīgi, traģiski aprāvās, kad 1888. gadā sabruka viņa projektētās ēkas siena. Notikums prasīja cilvēku upurus – arhitekts notikušajā tika atzīts par vainīgu un viņa vārds uz ilgu laiku tika aizmirsts, arī viņa kapa vieta šodien ir zudusi…

Būdams vēlīnās eklektikas pārstāvis, Kaminskis nekad nesekoja vienam stilam: katram ēkas tipam un katram pasūtītājam viņam atradās savs, ar stila nosacījumiem nesaistīts risinājums. Izstādē pārstāvēti daudzi arhitekta radošie darbi – zīmējumi, skices, ēku fasāžu projekti –, tāpat arhīvu dokumenti un viņa projektēto ēku mūsdienu fotogrāfijas, kas dod iespēju iepazīties ar arhitekta Aleksandra Kaminska darbu.

Izstādi sagatavoja Maskavas galvenās arhīvu pārvaldes Izstāžu centrs sadarbībā ar Latvijas Arhitektūras muzeju.

Izstāde skatītājiem būs atvērta no 05.04.-03.05.2012.

Kategorija: Kultūra
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply