Cilmes šūnu bankas – glābiņš saslimšanas laikā vai moderns trends

Cilmes šūnas ir pamatu pamats mūsu ķermenim, kas, pateicoties unikālajām īpašībām, var kļūt par jebkuru organisma šūnu – nervu, kaulu, muskuļu un asins. Cilmes šūnas ir nenovērtējams palīgs cīnoties ar saslimšanām, kas var piezagties mums vai mūsu atvasēm jebkurā dzīves posmā. Par cilmes šūnām, cilmes šūnu banku un to, kādu aizsardzību tās var sniegt organismam stāsta Domina Shopping semināra “Gaidību 4diena” lektore, LYL BioBank vadītāja Zane Roga.

Kas ir cilmes šūnas?

LYL BioBank vadītāja Zane Roga stāsta “Cilmes šūnas ir kā ķieģelīši mājas pamatos, kas nepieciešami pilnvērtīgai mūsu organisma funkcionēšanai. Tās darbojas kā dzīvības pamats no cilvēka dzimšanas brīža visas viņa dzīves garumā. Ja gadījumā bērna dzīvē notiek neparedzētais, cilmes šūnas ir tās, kurām piemīt unikāla spēja atjaunot bojātās orgānu un audu šūnas. Slimību, traumu vai šūnu novecošanās gadījumā cilmes šūnas nodrošinās bojāto vai atmirušo šūnu dabisku atjaunošanos”.

Kas ir cilmes šūnu banka?

Cilmes šūnu banka uzglabā cilme šūnas, kā arī koordinē to iegūšanu un analīžu veikšanu pirms procedūras uzsākšanas. Kā rezultātā tiek iegūtas cilmes šūnas, kas tiek apstrādātas un uzglabātas un saslimšanas gadījumā var tikt izmantotas, lai cīnītos ar jebkādu slimību.

Kā iegūst cilmes šūnas?

Cilmes šūnas var iegūt no nabassaites, konkrētāk no nabassaites asinīm un pašas nabassaites, tās audiem. Cilmes šūnām, kas tiek iegūtas no nabassaites asinīm, piemīt unikālā īpašība pārvērsties jebkura cita tipa asins šūnās. Savukārt cilmes šūnas, kas tiek iegūtas no nabassaites audiem, palīdz vairākās reģeneratīvajās terapijās, kā piemēram, saistaudu izveidē kaulos un skrimšļos, kā arī bojātas ādas, aknu un neiroloģisko šūnu rehabilitācijā.

Kāpēc būtu jāizmanto cilmes šūnu bankas pakalpojumi?

Saglabātās cilmes šūnas mums sniedz iespēju jebkurā brīdī tās izmantot ārstēšanai. Piemēram, ja organisms nespēj cīnīties ar slimību – šūnas ir bojātas, vispirms slimību ārstē ar medikamentiem un tikai tad ar cilmes šūnām. Šūnas tiek ievadītas asinsvados, un tās pašas atrod bojātās šūnas, kā rezultātā organisms spēj gūt spēkus un atjaunoties pēc slimības. Zane Roga piemin: “Ir jāsaprot, ka cilmes šūnas ir kā terapija, ārstēšana, ko uzsāk tad, kad cilvēks slimības avotu ir neitralizējis un organismam ir jāatjauno šūnas, lai tas būtu dzīvotspējīgs.”

Pirms cilmes šūnu nodošanas bankā ir nepieciešams veikt analīzes par savu kopējo veselības stāvokli. Taču speciālisti atzīst, ka arī tad, ja mammai ir novērojamas kādas saslimšanas, ne vienmēr tas nozīmē to, ka cilmes šūnās arī tiks konstatēta šī slimība.

Plašāku informāciju par cilmes šūnām, kā arī citām noderīgām tēmām varēs uzzināt “Gaidību 4dienā”, kurš šoreiz ir arī jubilejas seminārs, svinot devīto gadadienu. Tas notiks 2018. gada 26. aprīlī no plkst. 11:00 līdz 13:00 tirdzniecības centrā Domina Shopping, Ieriķu ielā 3, Rīgā (centrālajā laukumā pie restorāna Vairāk Saules). Dalība seminārā ir bezmaksas.

Kategorija: Veselība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply