Lija Strašuna: Turpinām augt, bet nedaudz lēnāk

lija_strasuna_Kā arī bija gaidāms, 3.ceturksnī ekonomikas izaugsme nedaudz palēninājās. Proti, iekšzemes kopprodukts auga par 0.4% pret iepriekšējo ceturksni jeb 2.5% pret pērnā gada 3.ceturksni (iepriekšējā ceturksnī attiecīgi 1.2% un 2.7%).

Visticamāk, izaugsme būs bijusi plaša. Mazumtirdzniecības apgrozījums 3.ceturksnī auga par 4.7%, norādot uz robustu mājsaimniecību patēriņa kāpumu. To veicina straujš algu pieaugums un kopumā stabilas patēriņa cenas. Eksporta izaugsme gan kļuvusi lēnāka nekā gada sākumā, bet rudens mēnešos to balstīs graudu eksports. Investīciju aktivitāte, visticamāk, arī turpinājusi augt, bet vēl nedroši – būvniecības apjomi ir krituši, kamēr mašīnu un iekārtu imports kāpj. Aktīvāka kļuvusi arī jaunā kreditēšana, bet struktūrfondu apguve no jaunā perioda vēl arvien kavējās.

Izskatās, ka šogad kopumā izaugsme būs nedaudz straujāka par 2.1%, ko prognozējām augustā, un būs tuvu pērnā gada rezultātiem. Tā būs arī straujākā Baltijas valstu vidū. Tajā pat laikā risku izaugsmei vēl arvien ir daudz, gan attiecībā uz ekonomiskajiem un politiskajiem procesiem Krievijā, gan nesabalansētībām un izaugsmes pavājināšanos citos attīstības tirgos, piemēram, Ķīnā, kas var bremzēt ekonomikas izaugsmi pasaulē.

Lija Strašuna, Swedbank vecākā ekonomiste

Kategorija: Viedokļi
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply