Aicina izmēģināt nacionālo plaģiāta atrašanas sistēmu – plag.lv

plag.lvAicinām Jūs izmēģināt nacionālo plaģiāta atrašanas sistēmu – plag.lv. Šī sistēma ir paredzēta studentu, latviešu valodā uzrakstīto, zinātnisko darbu pārbaudei un tā ir pieejama gan studentiem, gan pasniedzējiem. Pasniedzējiem plag.lv izmantošana ir pilnībā bez maksas, vēsta uzņēmuma pārstāvis Chorst Klaus.

Plag.lt – patiesībā ir privātā iniciatīva. Tā tika radīta un testēta Lietuvā. Mūsu valstī Plag.lt darbojas jau vairāk, kā gadu, un to izmanto 1/5 no Lietuvas studentiem un katrs sestais Lietuvas augstskolu pasniedzējs.

Latvijai arī nolēmām piedāvāt šo akadēmiskā godīguma līdzekli. Risinājums ir dabīgs – latvieši lietuviešiem vienmēr bijuši tuvi ar savu mentalitāti, jūs mums esat saprotami. Situācija ar plaģiātu Latvijā ir līdzīga, jo, startējot Lietuvā, ieraudzījām, ka plaģiāts pa universitātēm peld plašā neapstādināmā straumē.

Latvijas akadēmiskajai sabiedrībai paveicās, ka tai būs ne vien institucionāla plaģiāta sistēma, bet arī alternatīva tai – plag.lv Mazajām valstīm bieži vispār nav efektīvi funkcionējošu plaģiāta sistēmu. Tagad Lietuva un Latvija būs izņēmums Eiropas kontekstā.

Kura sistēma izrādīsies labāka – institucionālā vai privātā, nolems paši studenti un pasniedzēji. Taču saprotams, ka institucionālā sistēma ne vienmēr atbildīs patērētāju prasībām. Ungārijas Sztaki augstskolas institucionālā plaģiāta sistēma jau gadu pēc savas funkcionēšanas zaudēja efektivitāti – tā tagad gandrīz neko neatrod.

Mūsu sistēma pilnībā attaisnojās Lietuvā, jo kā studenti, tā arī pasniedzēji vēlas zināt, cik plaģiāta procentuāli ir tekstā, kurā teksta vietā konkrēti un no kura avota tika veikts plaģiāts.

Mūsu sistēma atrod kā augstskolu zinātnisko pētījumu plaģiātus, tā arī valsts zinātnisko pētījumu, mācību grāmatu, tiesību aktu un vēl ap 12500 avotu plaģiātus – kopā vairāk, kā 1,2 miljoni dokumentu. Vismaz jau Lietuvā pasniedzēji izsakās – “kura sistēma būs labāka, to arī lietosim”. Neaizmirstiet, ka privātā iniciatīva bieži ir efektīvāka un labāka. Starp citu, pasniedzējiem tiek dota iespēja darbus pārbaudīt bez maksas, bet studentiem ir par maksu tikai papildus pakalpojumi – saņemt digitālo plaģiāta izteiksmi var bez maksas.

Ceram, ka latviešiem patiks mūsu radītā sistēma un tā būs vērtīga. Studenti varēs būt pārliecināti, ka viņu darbos nepaliks plaģiāts, bet pasniedzēji – ka viņiem iesniegtie rakstveida darbi ir oriģināli. Tātad ceram, ka šis gads iezīmēs svarīgas izmaiņas akadēmiskā godīguma jomā.

Kategorija: Izglītība, TECH
output_mge5zc

One Response to “Aicina izmēģināt nacionālo plaģiāta atrašanas sistēmu – plag.lv”

  1. decembris 9, 2014 at 4:37 pm #

    Ziemassvētku vecītis ir svarīgāka leģenda katra bērna dzīvē , jo dēļ Ziemassvētku vecīša bērni tik ļoti gaida Ziemassvētkus . Patiesībā tas ir dēļ dāvanām , bet domāju , ka ne visiem . Kamēr bērni ir mazi , viņiem rodas prieks un cerības , siltuma sajūta sirdī apzinoties , ka ir tāds jauks onkulīts , kas pilnīgi neko nevēloties pretī spēj dāvināt viņiem dāvanas . Protams , ir dažādi nostāsti , ka mazi rūķīši pieskata katru bērnu un ja tas bērns uzvedas slikti viņš Ziemassvētkos saņem ogles zeķē , nevis dāvanas , bet patiesībā tā nav . Jau tikai par to , ka mazs bērns tiešām no sirds tic Ziemassvētku vecītim un no sirds gaida Ziemassvētkus viņš ir pēlnijis dāvanu . Ziemassvētku vecītis taču neatstās sliktos bērnus bez dāvanas , katrs bērns saņem savu dāvanu , kādu nu kurš to ir pēlnijis . Paklausīgs bērns saņems lielāku dāvanu , nepaklausīgāks mazāku , bet galvenais jau ir redzēt to bērna prieku viņa sēja atverot dāvanu , tas katrai ģimenei liek sajusties saliedētākai , un nē , tas nav tikai dēļ dāvanām , bet dēļ tās Ziemassvētku cerības sirdī .

Leave a Reply