Gerčikova komentārs par elektroenerģijas tarifu Latvijā

Ilya GerchikovDīvaini, bet fakts…

Ar apbrīnojamu neatlaidību AS “Latvenergo” valdes loceklis un komercdirektors Uldis Bariss turpina publiski apgalvot, ka elektroenerģijas tarifu pieaugums – ir tirgus liberalizācija. Bet kāda saistība ir starp starta tarifa paaugstināšanu un tirgus liberalizāciju? Un vēl rodas jautājums – kā viņi gatavojas īstenot šo liberalizāciju? Piegādātāji no citām valstīm nevar ienākt caur Ziemeļvalstu elektroenerģijas biržu («Nord Pool»), jo mums nav elektrosavienojumu ar Skandināviju un, vispār, ar Eiropu. Labākajā gadījumā savienojums var parādīties tikai pēc 2020.gada. Lietuva nevar palīdzēt pēc Ignalinas atomelektrostacijas slēgšanas, uz Igauniju arī cerību nav. Negribam saņemt no Krievijas ievērojami lētāku elektroenerģiju, jo Krieviju nemīlam. Tātad, kas reāli var nākt? Skaidrs, ka neviens. Un Uldis Bariss sāk runāt par kaut kādiem mītiskiem piegādātājiem, nevienu, izņemot SIA “Baltcom”, nenosaucot. Bet pat tad, ja kāds ienāktu, viņš praktiski nevarētu neko izdarīt, jo nav pieejas klientu bāzei. Ja patiešām būtu tirgus liberalizācija, būtu jāizdod likums, lai “Latvenergo” šo bāzi sniedz. Bet, kā saprotams, tā nebūs, tātad reāla konkurence a priori nevar būt.

Bet varbūt SIA “Baltcom” vai SIA “Lattelecom”, – viņiem kaut kāda klientu bāze ir.

Bet kas viņi tādi ir? Skaidrs, ka ne ražotāji, bet starpnieki, tā kā jau iepriekš skaidrs, ka cenā ar AS “Latvenergo” konkurēt nevarēs.

Valsts caur AS “Latvenergo” noteica neadekvātu tarifu, kas ir daudz dārgāks nekā skandināvu biržā, gandrīz par 30 %, pie tam ar izdomājumiem visādi muļķojot cilvēkus, mierinājumam sola palīdzēt nabadzīgajiem, pat piesaistot pašvaldību asociācijas priekšsēdētāju, saka, ka nav jābaidās, pārāk sāpīgi nebūs.

Tā vietā, lai optimizētu “Latvenergo” izmaksas un samazinātu tarifu, lai optimizētu AS “Sadales tīkls” izmaksas un mudinātu to darīt, vienkārši tiek paaugstināti tarifi. Nu, cilvēki patrokšņos, ar to arī beigsies.

Kā tas vispār var būt, ka “Sadales tīkls” daļa ir augstāka pat pēc neadekvātā “Latvenergo” tarifa pieauguma?

Regulators apstiprina visus aprēķinus, gan “Latvenergo”, gan “Sadales tīkls”. Un kāpēc tāds regulators? Šīs funkcijas vienkārši var nodot Finanšu ministrijai un samazinātos neproduktīvie izdevumi.

Bet vai pie mums kāds domā par ekonomiku? Lai cik nebūtu smieklīgi, bet neviena politiskā partija nepiedāvā konkrētu ekonomikas programmu – mēs darīsim to un to, samazināsim tur, veiksim tādas reformas, rezultāts būs tāds utt.

Tā vietā, tukši vārdi par tautu, inovācijām (ir pamats uzskatīt, ka vārda nozīmi tie nezina), laba vēlējumi.

Ir vērts noskatīties filmu “Pie bagātās kundzes”, kurā redzams, ka tas viss jau bija. Nekā jauna. Un mēs, diemžēl, izvēlamies tās pašas kārtis, ar tiem pašiem kalpiem un dāmām.

Iļja Gerčikovs, ekonomikas doktors, profesors, AS „Dzintars” valdes priekšsēdētājs.

Kategorija: Viedokļi
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply