Ārējā tirdzniecība 2013.gadā: eksportā vājš pieaugums

2013.gadā Latvija eksportējusi preces 10,0 miljardu eiro apmērā, bet importējusi – par 12,5 miljardiem eiro. Salīdzinot ar 2012. gadu, preču eksporta apjoms faktiskajās cenās palielinājās par 147,3 milj. eiro jeb par 1,5%, bet tai pat laikā importa apjoms samazinājās par 24,8 milj. eiro jeb par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

“Kā jau mēneša sākumā liecināja decembra dati, tad Latvijas preču eksports pēdējā pusgadā ir stagnējis. Pretēji optimistiskajām prognozēm pērnā gada sākumā, 2013.gadā eksporta vērtībā faktiskajās cenās palielinājās par 1,5%, savukārt salīdzināmajās cenās pat kritās – par 0,1%.

Skaidrs, ka lielu ietekmi uz eksporta rādītājiem atstājusi “Liepājas metalurga” darbības apturēšana pērn pavasarī, kā arī fakts, ka 2012.gadā Latvija piedzīvoja rekordaugstas graudaugu ražas. Tas nelabvēlīgi ietekmēja eksporta pieauguma dinamiku pērn, kad graudaugu raža bija vājāka un cenas tirgū – zemākas.

2014.gadam eksporta bāze, pret kuru aprēķinās pieaugumu, nav tik “uzpūsta”, kas nozīmē, ka rezultāts šogad varētu būt būtiski labāks, nekā pērn. Nordea šogad prognozē Latvijas eksporta pieaugumu par aptuveni 4%. To veicinās ārējā pieprasījuma pieaugums, taču pieaugot darbaspēka izmaksām, uzņēmumiem galvenais izaicinājums būs konkurētspējas saglabāšana.”

Gints Belēvičs, Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs

Kategorija: Viedokļi
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply