Siltās ziemas dēļ rūpniecība gadu noslēdz mīnusā

2013. rūpniecībā izrādījies visai raibs un neviennozīmīgs gads, uzrādot kopējās saražotās produkcijas kritumu par 0.4%. Kopējo veikumu iedragāja Liepājas Metalurga izkrišana no ierindas, kā arī nozīmīgs apjomu kritums kuģu būvē un remontā. Tāpat statistika uzrāda ražošanas apjomu samazināšanos farmācijas nozarē. Taču neskatoties uz šādu pavērsienu, veiksmīgi turpināja augt tādas nozīmīgākās apstrādes rūpniecības nozares kā pārtikas, kokapstrādes un gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozares. Tādejādi apstrādes rūpniecībai gadu izdevās noslēgt ar nelielu kāpumu – 0.6% apmērā. Taču izšķirošais faktors bija gada beigās vērojamie siltie laika apstākļi kā dēļ elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē bija vērojams kritums.

Šā gada perspektīvas ir vērtējamas nedaudz pozitīvāk, ko lielā mērā nodrošinās eirozonas ekonomikā vērojamo pozitīvo tendenču iedīgļu stiprināšanās. Taču, tā kā strauji uzlabojumi gaidāmi nav, Latvijas uzņēmēju panākumi lielā mērā būs atkarīgi no to elastības darbībai ārējos tirgos, jo, kamēr citi pamazām atgūstas, atsevišķi līdzšinējie tirgi sāk signalizēt par izaugsmes grūtībām. Pamazām pieaug izmaksu spiediens, kas turpina norādīt uz nepieciešamību sekot līdzi konkurētspējai, jo tā lielā mērā balstās zemajās darbaspēka izmaksās. Tāpat lielāka uzmanība ir vēršama uz investīcijām uzņēmējdarbības attīstībā, inovācijām. Kopējos šā gada nozares rādītājus būtiski var uzlabot Liepājas Metalurga darbības atjaunošana. Kamēr nenoteiktība par uzņēmuma nākotni virmos vēl pietiekami ilgi, turpmāka izaugsme sagaidāma pārtikas, kokapstrādes, gatavo metālizstrādājumu nozarēs. Tāpat attīstības turpinājums gaidāms citās, pērn strauju kāpumu uzrādījušajās datoru, elektronisko un optisko iekārtu, mēbeļu, elektrisko iekārtu ražošanas nozarēs.

Dainis Gašpuitis, “SEB bankas” ekonomists

Kategorija: Viedokļi
output_mge5zc

2 Responses to “Siltās ziemas dēļ rūpniecība gadu noslēdz mīnusā”

  1. jūlijs 23, 2016 at 3:05 pm #

    How will this affect analytics programs? Some questions that come to mind more specifically are: Thorteeically if the page loads in the background for faster rendering would that not skew stats like time on site? Would the page loading in the background and the visitor clicking through count as 2 page views? Also, if a user does not click on your site since it loaded in the background would it be counted as a bounce and affect other metrics like conversion rate?

  2. novembris 27, 2016 at 5:48 pm #

    I’m grateful you made the post. It’s cleared the air for me.

Leave a Reply