Uzņēmēja viedoklis par EK aizliegumu pārdot dabīgos kūpinājumus

mk_200_9Latvijā lielākais īsto dūmu kūpinātavu ražotājs ABAS.lv pievienojas sabiedrības sašutumam par dabīgo dūmu aizliegumu – Eiropas Savienības noteiktajām izmaiņām gaļas kūpināšanas normās.

Uzskatām, ka Eiropas Komisijas aizliegums izmantot dabīgos dūmus kūpināšanas procesā, ir būtisks šķērslis Latvijas mājražošanas un mazo pārtikas pārstrādes uzņēmumu attīstībai, kuru galvenā tirgus niša ir izcils un dabīgi kūpināts produkts – gaļa, zivis, vista vai siers.

Plānojam vērsties pie Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā un aicināt tos darīt visu nepieciešamo, lai novērstu Eiropas Savienības noteikto prasību izmaiņas gaļas kūpināšanas normās spēkā stāšanos un apdraudējumu mazā un vidējā biznesa pastāvēšanai, kuru pamatdarbība ir saistīta ar dabīgi kūpinātu lauku labumu ražošanu no vietējām izejvielām.

Mūsdienās gaļas, sieru vai zivju klasisks kūpinājums ir kļuvis par dārgu delikatesi. Kāpēc? Jo pārtikas industrija, kas realizē neiedomājamu daudzumu vienveidīgas «kūpinātas» produkcijas, dabīgas ēdienu garšas iegūšanai lieto aizvietotājus ar garšas pastiprinātājiem, un šādi bojā konkurenci tirgus nišā. Šiem garšas aizvietotājiem un pastiprinātājiem ar dabīgu ēdienu ir maz sakara, taču to priekšrocība ir zema pašizmaksa un to pielietošana ir rūpnieciski ērtāka.

Komentējot Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā izplatīto skaidrojumu par kūpinājumu aizliegumu, mēs noteikti nevaram piekrist, ka:

1. Palielinot attālumu starp kūpināmo produktu un dūmu avotu, samazinātos to intensitāte un kaitīgums – gluži pretēji, jo tālāk dūmu avots atrodas no kūpināmā produkta, jo vairāk malkas ir jādedzina, lai noturētu temperatūru.

2. Kūpināšanas laikā tauku pilēšanu no produkta dūmu avotā nav un netiek pieļauta nevienā no jau esošajām «sentēvu» kūpināšanas metodēm arī līdz šim.

Vienlaikus mēs piekrītam EK komisijas centieniem novērst neveselīgas un lētas pārtikas produkcijas ražošanu un realizāciju.

Papildus atgādinām, ka atkarībā no receptūras, kūpināšanas temperatūras svārstās robežās no 350 līdz 900 pēc celsija, kas salīdzinot ar citiem pārtikas termiskās pārstrādes veidiem, ļauj saglabāt pēc iespējas vairāk vērtīgo uzturvielu.

Mēs, ABAS.lv ērtās kūpināšanas idejas radītāji, par savu misiju esam izvēlējušies kūpinātās garšas pasauli padarīt pieejamu katram, un aicinām Latvijas sabiedrību izvēlēties Latvijas ražotāju dabīgos kūpinājumus un iedrošināt šos uzņēmējus cīnīties par mazā un vidējā biznesa saglabāšanu.

Kūpināšana ir viens no cilvēces senākajiem pārtikas sagatavošanas un pārstrādēs veidiem. Vai kāds var iedomāties Jāņu galdu bez kūpinātas vistas, vai Zvejnieksvētkus bez kūpinātām zivīm? Pasaulē ir tūkstošiem dažādu kūpinājumu recepšu – neskaitāmas kūpinātu desu šķirnes, gaļas, zivju, nemaz nerunājot par dabīgi kūpinātiem sieriem. Cik no tā visa ir baudījuši Latvijas iedzīvotāji? Pateicoties šim Eiropas Komisijas lēmumam, šie produkti atbilstošā kvalitātē būs pieejami arvien mazāk.

Guntars Indriksons, SIA «Linda 1» valdes priekšsēdētājs

Kategorija: Viedokļi
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply