Tildes Jumis: fiziskas personas visvairāk uztrauc naudas maiņas jautājums

Saistībā ar eiro ieviešanu iedzīvotājus visvairāk uztrauc skaidras naudas maiņa, kā arī kredītsaistību, algu un pensiju pārrēķināšana no latiem uz eiro. Savukārt uzņēmējus satrauc kases aparātu pielāgošanas iespējas un cenu paralēlās atspoguļošanas periods. Tā secinājuši Tildes Jumja pārstāvji, veicot klientu un sadarbības partneru aptauju par to, kas cilvēkus visvairāk uztrauc saistībā ar eiro ieviešanu.

Pēc Baltijā vadošā IT tehnoloģiju uzņēmuma Tilde speciālistu apkopotajiem datiem, iedzīvotāji visbiežāk vēlas noskaidrot, kā noritēs naudas maiņa eiro ieviešanas periodā un kā notiks norēķināšanās par precēm un pakalpojumiem. Tikpat svarīgs ir jautājums par bezskaidras naudas norēķiniem, piemēram, kā tiks pārrēķinātas darba algas, pensijas un pabalsti. Iedzīvotājiem bieži rodas neskaidrības arī par kredītsaistību maksājumiem, īpaši gadījumos, kad aizdevums ir ņemts latos.

Ilze Lapiņa, Tildes Jumja biznesa attīstības vadītāja: “Diemžēl Latvijā atšķirībā no citām valstīm pirms eiro ieviešanas sabiedrības informētības līmenis tieši par pārejas procesu ir zems. Tāpēc, izmantojot mājas lapu eiropadomi.lv, vēlamies iedzīvotājiem skaidrot būtiskākos jautājumus par eiro ieviešanu. Atbildot uz iedzīvotāju jautājumiem, jāuzsver, ka visi norēķini, kuri līdz šim ir bijuši latos, sākot ar 1. janvāri automātiski tiks veikti eiro. Savukārt naudas maiņas kursu un noapaļošanu nosaka saistošie noteikumi, bet to ievērošanu uzraudzīs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.”

Uzņēmējus uztrauc kases aparātu pielāgošana norēķiniem ar eiro
Saskaņā ar Tildes Jumja rīcībā esošo informāciju uzņēmējus uztrauc kases aparātu pielāgošana darbam ar eiro. Periodā, kad vienlaikus varēs norēķināties divās valūtās un šīs darbībās būs jānorāda čekā, zināmas grūtības var rasties tiem tirdzniecībā un grāmatvedībā strādājošajiem, kuri nebūs veikuši attiecīgos sagatavošanās darbus.

“Uzņēmējiem jau šobrīd ir jāsāk domāt par kases aparātu pielāgošanu darbam gan ar latiem, gan eiro. No IT speciālistu viedokļa šis tehniskais risinājums nav sarežģīts, tomēr prasa zināmu laiku. Otrs svarīgs aspekts ir attiecīgo darbinieku apmācība gan par to, kāda būs darba kārtība, sākot ar 1. oktobri, gan par to, kas notiks 1. janvārī. Joprojām nav atbildēts jautājums par darbu naktī uz 1. janvāri, īpaši domājot par tiem uzņēmumiem un komersantiem, kuri strādās visu diennakti,” uzsver Ilze Lapiņa.

Tildes Jumja biznesa attīstības vadītāja atzīst: par spīti tam, ka jau pēc septiņiem mēnešiem Latvijas latu nomainīs eiro, uzņēmēji joprojām nepietiekami pievērš uzmanību, kā valūtas maiņa ietekmēs, piemēram, savstarpējos norēķinus; kas jāņem vērā, lai atvieglotu eiro ieviešanas procesu utt. Iedzīvotāji nav pietiekami informēti par gaidāmajām pārmaiņām, kas mūs sagaida, sākot ar nākamā gada 1. janvāri.

Kategorija: Ekonomika
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply