Pēdējie divi gadi Komercreģistrā iezīmējuši stabilitāti
Pēc straujā lēciena 2011.gadā, kad pirmajā ceturksnī vien Komercreģistrā tika reģistrēts 5 151 jauns subjekts, pēdējie divi gadi iezīmējas ar zināmu stabilitāti, liecina Lursoft veiktais pētījums. Šogad gada pirmajos trīs mēnešos reģistrēti 4 436 jauni subjekti, kas ir vien par 3 vairāk nekā 2012.gadā attiecīgajā periodā. Jānorāda, ka Latvijā vēl aizvien augstu popularitāti saglabājušas mazkapitāla SIA – šogad pirmajā ceturksnī reģistrētas jau 2 950 SIA ar samazinātu pamatkapitālu, kas ir vairāk nekā puse no visiem jaunajiem komersantiem. Tomēr, neatkarīgi no mazkapitāla SIA augstās popularitātes, pirmajos trīs mēnešos reģistrēti arī vairāki jaunie komersanti, kuru pamatkapitāls mērāms vairākos miljonos.
Absolūts rekordists pamatkapitāla ziņā šogad ir 28.februārī reģistrētais SIA Mariner Finance Baltic. Uzņēmuma reģistrētais un apmaksātais pamatkapitāls ir 28,113 milj.Ls. Jaunreģistrētā komersanta vienīgais īpašnieks ir Maltas Mariner Capital Limited.
Otrs lielākais šogad reģistrētais komersants pēc pamatkapitāla apjoma ir AS A.O.I., kura pamatdarbības joma ir holdingkompāniju darbība. Jaunā komersanta pamatkapitāls ir 9,561 milj.Ls. Trešajā vietā ar 3,397 milj.Ls pamatkapitālu ierindojas 21.februārī reģistrētais SIA Dzintara rezidence, kura dalībnieku sarakstā minēti divi citi komersanti – SIA MM investīcijas (95,30%) un SIA GRIF 26 (4,70%).
Vērtējot komersantu likvidācijas dinamiku, redzams, ka visaugstākais punkts sasniegts 2009.gadā, kad pirmajos trīs mēnešos likvidēto komersantu skaits pārsniedzis reģistrēto, savukārt pēdējos četros gados likvidēto skaits ievērojami samazinājies. Tiesa gan, tam ir neliela tendence palielināties – salīdzinot ar 2012.gada 1.ceturksni, šogad likvidēto komersantu skaits palielinājies par 6,62%, savukārt 2012.gadā šis pieaugums bijis 10,03%.
Lursoft pētījuma rezultāti uzskatāmi parāda, ka pēc krīzes gadiem, kuru laikā ar jaunu uzņēmumu reģistrāciju daudzi piebremzēja, neesot pārliecināti par savas idejas dzīvotspēju, 2011.gadā tika piedzīvota zināma eiforija, kad vairums, sajutuši krīzes beigas, steidza dibināt jaunus uzņēmumus. Savukārt, pēc straujā lēciena 2011.gadā, pēdējos divos gados iestājusies stabilitāte.
Lielākās komercķīlas šogad reģistrētas februārī
Zināma stabilitāte pēdējos gados iezīmējusies arī komercķīlu darījumu jomā, norāda Lursoft statistikas par reģistrētajām ķīlām.
Lursoft pētījuma dati par reģistrētajām Komercķīlām liecina, ka kopš 2009.gada pirmajā ceturksnī tiek reģistrētas vidēji 1 140 jaunas ķīlas. Pēc 2008.gada, kad pirmajos trīs mēnešos tika reģistrētas 4 695 ķīlas, tas ir būtisks kritums. Visaugstākais reģistrēto ķīlu skaits fiksēts 2007.gadā, savukārt pēc tam, tuvojoties krīzes priekšvēstnešiem, to skaits sācis sarukt.
Tomēr jānorāda, ka ne vienmēr liels komercķīlu skaits nozīmē arī rekordlielu ķīlu kopējā prasījuma summu, jo, piemēram, jau iepriekšminētajā 2008.gadā, kad laika posmā no janvāra sākuma līdz marta beigām reģistrētas 4 695 ķīlas, darījumu kopējā summa bijusi viena no zemākajām pēdējo 6 gadu laikā, savukārt augstākā summa reģistrēta 2009.gada pirmajā ceturksnī – 3,838 miljardi latu.
Šogad gada pirmajos trīs mēnešos reģistrētas 1 037 komercķīlas par 2,883 miljardiem latu, liecina Lursoft apkopotie pētījuma rezultāti. Apjomīgas komercķīlas šogad reģistrētas februārī. Lursoft apkopotā statistika liecina, ka februārī kopumā šogad reģistrētas 348 ķīlas par kopējo summu 1,513 miljardi latu.
Fizisko personu vidū maksātnespēja vēl aizvien nezaudē popularitāti
Pēc ievērojamā lēciena 2010.gadā, kad pirmajā ceturksnī tika ierosinātas 803 maksātnespējas, kas bijis par 22,97% vairāk nekā 2009.gada attiecīgajā periodā, 2011.gads iezīmējās ar būtisku kritumu, savukārt pēdējie divi gadi nesuši atkal maksātnespējas procesu pieaugumu, vēsta Lursoft pētījums.
Šogad pirmajos trīs mēnešos ierosinātas 545 maksātnespējas procesu lietas, kas ir par nepilniem 10% vairāk nekā pērn šajā pašā periodā. Gluži tāpat kā 2012.gadā, arī šogad saglabājusies tendence, ka lielākā daļa ierosināto maksātnespējas procesu bijuši fiziskām personām – pagājušā gada pirmajos trīs mēnešos fiziskām personām ierosināti 297 procesi (59,88% no kopējā skaita), bet šogad – 345, kas ir 63,30% no kopējā ierosināto maksātnespējas procesu lietu skaita.