Rīgas Austrumu slimnīcas speciālisti apgūst jaunu onkoloģijas pacientu izmeklēšanas metodi

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) Laboratoriskās medicīnas centra speciālisti apgūst revolucionāri jaunu pieeju onkoloģijas pacientu izmeklēšanai un novērošanai – cirkulējošo audzēja šūnu noteikšanu. Šī metode dod iespēju agrīni reaģēt uz nelabvēlīgu slimības gaitu, novērot terapijas efektivitāti un savlaicīgi pieņemt lēmumus par terapijas korekcijām, tādējādi iegūstot iespēju uzlabot audzēju ārstēšanas rezultātus, paildzināt onkoloģisko slimnieku dzīvildzi un dzīves kvalitāti.

Ar jaunās metodes praktisko pielietojumu Vācijas klīnikās Rīgas Austrumu slimnīcas speciālistus iepazīstināja zinātņu doktors Zigfrīds Hauhs (Siegfried Hauch) un onkologs Joahims Helvers (Joachim Helver).

Kā akcentē Laboratoriskās medicīnas centra vadītāja dr. med. Ludmila Eņģele, cirkulējošās audzēja šūnas, ir primārā audzēja šūnas, kas atrodamas onkoloģiska slimnieka asinīs pirms vai pēc operācijas un pat pēc ķīmijterapijas, kad, neraugoties uz pielietoto ārstēšanu, audzējs ir progresējošs, un notiek potenciāli metastazēšanās procesi.

Cirkulējošo audzēja šūnu atradne vienmēr liecina par ārstēšanas nepietiekamu efektivitāti un nelabvēlīgās slimības gaitas prognozi. Turklāt tās var būt atrodamas pat daudzus mēnešus pirms metastāžu klīniskās izpausmes, kad citas izmeklēšanas metodes neapstiprina ļaundabīgā audzēja progresiju.

Cirkulējošo vēža šūnu noteikšana notiek ar augsti jutīgo imūnķīmisko metodi, izmantojot ar trīs dažādām epiteliālo audzēju antivielām pārklātās magnētiskās daļiņas. Tālāk ar īpašām molekulārbioloģiskām metodēm analizē ar audzēju asociētos marķierus, tādējādi apliecinot audzēja šūnu klātbūtni pacienta perifērajās asinīs.

Pēdējo gadu laikā cirkulējošās audzēju šūnas pēta vairākos Eiropas un ASV pētniecības institūtos, metode tiek minēta dažādu onkoloģijai veltītu kongresu programmās, zinātniskajās publikācijās, un virkne laboratoriju Eiropā, ASV un Āzijas valstīs ievieš šos testus klīniskajā praksē. Baltijas valstīs šī metode vēl netiek izmantota, drīzumā metodes pielietošana tiks uzsākta Sanktpēterburgā.

Cirkulējošo vēža šūnu noteikšana nodrošina personalizētas terapijas izvēles iespējas – precīzi atrodot konkrētus audzēju šūnu veidus, pastāv iespēja piemeklēt labāko iespējamo terapiju un preparātu kombinācijas. Šobrīd klīniskai diagnostikai ir pieejama metastātiskā krūts, resnās zarnas kolorektālā un prostatas vēža cirkulējošo audzēja šūnu noteikšana.

Par cirkulējošo audzēja šūnu noteikšanas metodes pieejamību Latvijā runāt vēl ir pāragri, lai gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca varētu kļūt par Baltijas mēroga centru šīs jaunās metodes apgūšanai. Šobrīd ir uzsāktas sarunas par iespējām izmeklējumu veikt Vācijā sadarbībā ar kādu laboratorās diagnostikas uzņēmumu Latvijā. Vācijā viena izmeklējuma cena ir aptuveni 500 euro.

Rīgas Austrumu slimnīcas Laboratoriskās medicīnas centrā ik gadu tiek veikts vairāk nekā 2 miljoni izmeklējumu. Pērn izmeklējumu skaits pieaudzis līdz 2,97 miljoniem, no kuriem lielākā daļa jeb 2,72 miljoni veikti stacionāru pacientiem, bet pārējie – ambulatorajiem pacientiem.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā. Tās sastāvā darbojas seši stacionāri: „Gaiļezers”, „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Linezers”, „Biķernieki”, „Latvijas Infektoloģijas centrs” un „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”.

Kategorija: Veselība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply