Sirdsmiera mēnesī aicina rūpēties par sirds veselību un holesterīna līmeni

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, sirds un asinsvadu slimības jeb kardiovaskulārās slimības ir visbiežākais nāves cēlonis ES, izraisot nāvi aptuveni 40% jeb 2 miljoniem cilvēku gadā. Sirds un asinsvadu slimības ir arī visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā – pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, katru gadu vairāk nekā 50% nāves gadījumu cēlonis ir sirds un asinsvadu slimības.

Tādēļ AS „Hanzas Maiznīcas” kopīgi ar LR Veselības ministriju, Slimību profilakses un kontroles centru, pacientu organizācijām un citiem speciālistiem februārī uzsāk izglītojošu kampaņu Sirdsmiera mēnesis, kura ietvaros aicinās sabiedrību jau savlaicīgi rūpēties par savas sirds veselību, pievēršot uzmanību paaugstinātam holesterīna līmenim kā vienam no sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem.

Līdz pat 70% iedzīvotāju ir paaugstināts holesterīna līmenis
Augsts holesterīna līmenis ir viens no riska faktoriem saslimšanai ar sirds – asinsvadu slimībām, kas Latvijā vidēji izraisa vairāk nekā pusi nāves gadījumu gadā.

Līdz pat 70% Latvijas iedzīvotāju ir paaugstināts holesterīna līmenis un šī tendence saglabājas nemainīgi augsta. Pēc Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta “Sirds veselības šķērsgriezuma epidemioloģiskā pētījuma” datiem, 40%-50% Latvijas iedzīvotājiem 25 – 34 gadu vecumā un 75%-85% vecuma grupā virs 55 gadiem ir paaugstināts holesterīna līmenis.

Sirdsmiera mēneša organizatori aicina regulāri sekot līdzi holesterīna līmenim un konsultējoties ar speciālistiem, īstenot nepieciešamās pārmaiņas dzīvesveidā veselības un dzīves kvalitātes saglabāšanai.

Dr. Inga Šmate, Slimību kontroles un profilakses centra direktore: „Latvijā ir augsti sirds slimību saslimšanas rādītāji. Viens no galvenajiem sirds un asinsvadu slimību ietekmējošajiem riska faktoriem ir paaugstināts holesterīna līmenis. Pēdējos desmit gados var novērot, ka pieaug arvien jaunāku cilvēku skaits, kas saskaras ar šo problēmu, tāpēc svarīgi regulāri sekot līdzi uzturam un dzīvesveidam, lai preventatīvi rūpētos par holesterīna līmeni asinīs. Lielai daļai sabiedrības būtu jāmaina dzīvesveids, jāatmet kaitīgie paradumi un jālieto veselīgs uzturs. Tā ir formula sirdsmieram un ilgam mūžam.”
Dr. Andis Brēmanis, Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs: „Veselīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids ir vienīgais veids, kā laikus rūpēties par savas sirds veselību un sekot līdzi holesterīna līmenim, pirms tas pārsniedz normu un tā samazināšanai jau nākas lietot medikamentus.”

2013. gads – sirds un asinsvadu slimību profilakses gads
Sirdsmiera mēnesis tiek rīkots plašāku Sirds veselības gada aktivitāšu ietvaros, par kādu LR Veselības ministrija ir noteikusi 2013. gadu. Par Sirdsmiera mēnesi simboliski izvēlēts februāris, ņemot vērā starptautisko Valentīna dienu, kuras simbols ir sirds.

Santa Līviņa, LR Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore: „Ņemot vērā statistiku Latvijā par saslimšanas rādītājiem ar kardiovaskulārajām slimībām, šo gadu Veselības ministrija ir noteikusi par Sirds veselības gadu. Mums ir svarīgi informēt sabiedrību, cik būtiski ir sekot līdzi savam dzīvesveidam, uzturam un fiziskām aktivitātēm, kā arī savlaicīgi pārbaudīt veselību, lai tādā veidā samazinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.”

AS “Hanzas Maiznīcas” aicina rūpēties par sirds veselību
“Mums kā lielākajam maizes ražotājam un sociāli atbildīgam uzņēmumam ir svarīgs iedzīvotāju veselības stāvoklis, tādēļ esam aicinājuši rīkot sirds veselībai veltītu akciju un sociālo kampaņu „Sirdsmiera mēnesis”. Akcijas laikā iedzīvotāji tiks informēti par riskiem, kas saistīti ar paaugstinātu holesterīna līmeni un tā samazināšanas iespējām. Kā arī rūpējoties par iedzīvotāju veselību, esam sākuši tirgū piedāvāt „Sirdsmiera auzu rikas”, kas ir pirmā auzu maize, kura satur pietiekami daudz auzu beta-glikāna, lai samazinātu holesterīna līmeni asinīs. Šī norāde ir iekļauta European Food Safety Authority (EFSA) atļauto pārtikas produktu veselīguma norāžu sarakstā,” stāsta “Hanzas Maiznīcas” Mārketinga un tirdzniecības direktors Edijs Vegners.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas pērn decembrī apstiprinātajām veselīguma norādēm pārtikas produktu marķējumā, atzīts, ka auzu beta-glikāns, uzņemot to trīs gramus dienā, samazina holesterīna līmeni asinīs.

Par Sirdsmiera mēnesi
Sirdsmiera mēneša izglītojošajā kampaņā, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību holesterīna ietekmei uz sirds un asinsvadu slimībām, apvienojušies dažādu jomu eksperti: Latvijas Diētas ārstu asociācija, LR Veselības ministrija, Slimību profilakses un kontroles centrs, pacientu biedrība „Par Sirdi.lv”, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultāte un citi. Sirdsmiera mēneša iniciators ir AS „Hanzas Maiznīcas”.

Kategorija: Veselība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply