Sabiedrībā pastāv maldīgi uzskati par valsts budžeta izlietojumu

Gandrīz katrs otrais aptaujātais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka lielākie izdevumi mūsu valsts budžetā ir paredzēti amatpersonu atalgojumam, liecina TV spēles „Finanšu tango” veiktā aptauja. Taču, kā liecina dati par budžeta izlietojumu 2012. gadā, tā ne tuvu nav taisnība.

No aptaujātajiem 46 678 interneta lietotājiem, 49,8% respondentu uzskata, ka lielākā valsts budžeta daļa tiek izlietota amatpersonu atalgojumam, piektā daļa respondentu (23%) nav informēta par to, kam tiek izlietota valsts budžeta nauda, un tikai 9% no aptaujātajiem zināja teikt, ka lielākie izdevumi valsts budžetā paredzēti sociālajai aizsardzībai.

Kopumā 2012. gadā no valsts konsolidētā budžeta, kas sastāda 4.9 miljardus latu, lielākā daļa tiek veltīta sociālajai aizsardzībai – pensijām, pabalstiem un citiem izdevumiem. Kopumā tam tiek tērēti 1,6 miljardi latu jeb 32,7% no šī gada valsts konsolidētā budžeta. 20,5% no budžeta tiek izlietoti ekonomiskās darbības uzturēšanai, 13,4% vispārējiem valdības dienestiem. Veselības nozarei un izglītībai kopumā tiek tērēts ap 20%, bet pārējā budžeta nauda tiek izlietota sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai, aizsardzībai, vides aizsardzībai, atpūtai, kultūrai un reliģijai.

No 25. oktobra LTV1 ir skatāma jauna TV spēle „Finanšu tango”, kurā astoņu augstskolu ekonomikas studentu komandas savā starpā sacenšas par sava valsts budžeta un valsts attīstības vīzijas aizstāvēšanu finanšu ekspertu un vēlētāju priekšā. Spēles mērķis ir vairot sabiedrības izpratni par sakarībām, kas nosaka ekonomikas attīstību ilgtermiņā un to, kā sarežģītā makroekonomiskā politika un procesi saistās ar sabiedrības labklājību un vajadzībām.

Spēle ļauj labāk izprast valsts kā tādas funkcionēšanas mehānismu, kurā prioritāšu noteikšanā liela loma ir budžeta veidošanas jeb naudas sadales procesam. 29. novembrī LTV1 ēterā plkst. 22.15 būs skatāma pirmā pusfināla spēle, kurā savā starpā sacentīsies Latvijas Universitātes un Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas (RISEBA) komandas. Savukārt otrajā pusfinālā cīņu par galveno balvu turpinās Rīgas Tehniskās universitātes un Biznesa augstskolas Turība studenti.

Kategorija: Finanses
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply