Latvijas Tīro tehnoloģiju ideju konkursa uzvarētājs piedalīsies Starptautiskā Tīro tehnoloģiju ideju konkursa finālā Silicija ielejā ASV

Noskaidrots Latvijas tīro tehnoloģiju ideju konkursa (Latvian Cleantech Ideas Competition) uzvarētājs, kurš pārstāvēs Latviju Silicija ielejā ASV notiekošajā Starptautiskā Tīro tehnoloģiju ideju konkursa (Global Ideas Challenge) finālā un cīnīsies par galveno balvu – pakalpojumiem 100 000 ASV dolāru vērtībā. Šis konkurss ir viens no ikgadējiem oficālajiem Starptautiskās uzņēmējdarbības nedēļas (Global Entrepreneurship Week) pasākumiem.

Latvijas tīro tehnoloģiju ideju konkursa žūrija šī gada konkursa uzvarētāja godu piešķīra uzņēmumam Wave Power Only (WPO) un tā pārstāvim Rimam Vaitkusam. WPO ir uzņēmums, kas radījis tīro tehnoloģiju risinājumu, kas ļauj viļņu kustības pārvērst rotācijā un ražot elektroenerģiju vai tieši darbināt citus mehānismus. Ierīce nerada piesārņojumu, troksni vai jebkādu kaitējumu videi. Komanda pie šī izgudrojuma strādā jau vairāk nekā 14 gadus un ir izveidojusi vairākus prototipus, kā arī saņēmusi atzinību starptautiskās nozares konferencēs un pasākumos. Tehnoloģija ir ļoti universāla, jo patentēto mehānismu, kas sastāv no peldelementa un vārsta, iespējams piemērot lietošanai gan pie krasta, gan kuģiem un motorlaivām, vai pat peldošām salām – elektrostacijām.

WPO no 8.-9.novembrim būs iespēja prezentēt savu ideju aptuveni 1000 investoru, uzņēmēju, zinātnes un preses pārstāvjiem no visas pasaules, kā arī iegūt jaunus kontaktus pasaules nozīmīgākajās tīro tehnoloģiju nozares institūcijās. Latvijas pārstāvji konkursa finālā nepiedalīsies klātienē, bet izmantos iepriekš sagatavotus video prezentāciju materiālus, bet jautājumu un atbilžu daļā piedalīsies ar Skype starpniecību.
Lai noteiktu Latvijas uzvarētāju, konkursa žūrija vērtēja idejas konceptu, novitāti, biznesa dzīvotspēju un ilgtspēju. Žūrijas sastāvā bija SSE Riga rektors Anders Palzovs (Anders Paalzow), Latvijas Tīro tehnoloģiju klāstera pārstāvis Juris Vanags, konsultāciju uzņēmuma Bridgit! pārstāves Evija Pudāne un Dina Eglīte, kā arī konsultāciju uzņēmuma CleanStart pārstāvis Artūrs Zandersons, kurš ir konkursa organizators un Cleantech Open Global Ideas Competition koordinators arī citās pasaules valstīs.

Artūrs Zandersons, viens no konkursa organizatoriem, atzīst, ka: “Neskatoties uz to, ka Tīro tehnoloģiju ideju konkursa rīkošana Latvijā bija pavisam spontāna un traka ideja un no konkursa izsludināšanas līdz finālam bija palicis pavisam īss laiks, komanda veiksmīgi tika galā un konkurss nu ir veiksmīgi noslēdzies. Kopumā tika saņemti gandrīz ducis pieteikumu ar dažāda veida tīro tehnoloģiju idejām atšķirīgās jomās un attīstības stadijās. Tas ir tikai pierādījums, ka esam uz pareizā ceļa un noteikti ir vērts turpināt darbu pie šādām un līdzīgām iniciatīvām, jo ticam, ka tieši Latvijā ir apslēpts nākamais tīro tehnoloģiju Facebook vai Google.”

Tā kā šī gada konkurss tika veidots kā pilotprojekts, tad, protams, neizdevās izvairīties no virknes problēmu un sarežģījumu. „Diemžēl šogad nepietika laika finansējuma piesaistīšanai, lai Latvijas pārstāvis aizbrauktu uz finālu Silīcija Ielejā. Mēs jau esam sākuši darbu pie 2013. gada konkursa, kur uzvarētāja dalība klātienē finālā ASV ir noteikta kā galvenā prioritāte. Nākamā gada konkurss būs daudz lielāks, plašāks un skaļāks! Pašlaik gan novēlēsim veiksmi Wave Power Only un turēsim īkšķus par viņu uzvaru Global Ideas Competition finālā!” nākotnes ieceres atklāj A.Zandersons.

Tīro tehnoloģiju nozare ir salīdzinoši jauna un pēdējā desmitgadē tā ir piedzīvojusi strauju un dinamisku attīstību visā pasaulē, tai skaitā arī Latvijā. Tīrās tehnoloģijas ir tehnoloģiju risinājumi, kas ietver: efektīvus vides attīrīšanas procesus, pārveidojot atkritumus otrreizējos produktos vai enerģijā; videi draudzīgu alternatīvu enerģijas avotu attīstību; industriālās ražošanas tehnoloģijas, kas samazina vides piesārņojumu un resursu patēriņu.

Kategorija: TECH
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply