Minimālo vecāku pabalstu nākamgad cels līdz 100 latiem

Minimālais vecāku pabalsta apmērs no nākamā gada tiks paaugstināts no 63 līdz 100 latiem, paredz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas trešdien, 31.oktobrī, konceptuāli atbalstītie grozījumi likumā „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Lai likuma grozījumus varētu pieņemt vienlaikus ar nākamā gada valsts budžetu, kurā tiks iekļauts šī pasākuma īstenošanai nepieciešamais finansējums, deputāti nolēma lūgt Saeimu šim likumprojektam piešķirt steidzamību.

Vecāku pabalsta minimālā apmēra celšana ir viens no pasākumiem demogrāfijas problēmu risināšanā, par ko 23.oktobrī vienojušās valdību veidojošo politisko spēku parlamenta frakcijas un neatkarīgie deputāti, komisijas locekļiem sēdē sacīja komisijas priekšsēdētājas biedrs Arvils Ašeradens.

Nepieciešamie līdzekļi pabalsta paaugstināšanai sociālajā budžetā tiks segti no valsts pamatbudžeta dotācijas. Pēc Labklājības ministrijas aprēķiniem vecāku pabalsta paaugstināšana attieksies uz gandrīz 900 personām, un gadā tam nepieciešami 260 tūkstoši latu.

Līdztekus valdība strādā pie Ministru kabineta noteiktumu grozījumiem, lai no nākamā gada minimālais atbalsts visiem vecākiem, kas kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam, būtu 100 lati, informēja A.Ašeradens.

Tādējādi pabalstu par bērna kopšanu vecumā no viena līdz pusotram gadam ar nākamā gada 1.janvāra plānots palielināt no 30 līdz 100 latiem. Savukārt sociāli neapdrošinātām personām pabalsts par bērna kopšanu līdz viena gada vecumam tiks paaugstināts no 50 līdz 100 latiem. Tāpat bērna kopšanas pabalsta izmaksa tiks pagarināta līdz bērna divu gadu vecumam, un laikā no pusotra līdz diviem gadiem tā apmērs būs 30 lati mēnesī.

Komisijas deputāts Andrejs Klementjevs (SC) klāstošo uzmanību vērsa uz potenciālajiem riskiem, nosakot vienādu atbalsta apmēru gan sociāli apdrošinātām personām ar zemiem ienākumiem, gan nestrādājošiem vecākiem. Deputāts norādīja, ka iespēja saņemt tādu pat pabalstu bez strādāšanas var mazināt stimulu legalizēt ienākumus un iesaistīties sociālās apdrošināšanas sistēmā. Atbalstot pabalstu paaugstināšanu, viņš vienlaikus jautāja, vai pēc gada tos atkal nesamazinās, redzot, ka samazinās sociāli apdrošināto vecāku skaits.

Sociālo un darba lietu komisija lūgs grozījumus likumā „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” iekļaut rītdienas Saeimas sēdes darba kārtībā un aicinās Saeimu piešķirt tiem steidzamību.

Kategorija: Sabiedrība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply