Eksperti Latvijai simtgadē novēl kļūt par mazo-gudro valsti

Ceturtdien, 18.oktobrī Lattelecom 7.starptautiskās konferences „Ko dāvināt Latvijai simtgadē” ietvaros pasaulē atzīti eksperti dalījās pieredzē un prognozēja Latvijas nākotni. Eksperti vēlēja Latvijai kļūt par mazo-gudro valsti ar konkurētspējīgu ekonomiku un inovatīviem risinājumiem, vienlaikus mudinot būt drosmīgiem, atvērtiem un elastīgiem imigrācijas, darbaspēka politikas, izglītības reformu, ekonomikas vides pilnveidošanas un investīciju jomā.

Konferences atklāšanā Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa atgādināja, ka jau pēc gada mēs svinēsim Latvijas Tautas frontes 25 gadu jubileju, savukārt pēc 6 gadiem – Latvijas Republikas dibināšanas simto gadadienu. Tāpēc uzteicama ir uzņēmēju iniciatīva diskutēt par Latvijas simtgades mērķiem. „Man ir liels gandarījums, ka diskusijas par valsts attīstības perspektīvām nav palikušas tikai ierēdņu kabinetos, bet aktīvi iesaistās arī uzņēmēji. Tikai uzņēmēji spēj novērtēt ne tikai iekšējo tirgu, bet arī starptautisko, mainīgo vidi,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja.

Savukārt Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis uzņēmējus aicināja izvērtēt – ko katrs no mums personīgi, izmantojot savu pieredzi, zināšanas un talantus, mēs vēlamies dot valstij. „Lattelecom misija ir nojaukt barjeras, kas eksistē starp cilvēkiem un tehnoloģijām. Latvija ir 5.vietā pasaulē pēc interneta ātruma – līdz Latvijas simtajai gadadienai būsim trijniekā. Latvijai ir jākļūst par drošāko un inovatīvāko datu pārraides un glabāšanas centru – Eiropā ir tikai 5 augsta līmeņa Tier III datu centri, no kuriem vienu Lattelecom atklās 2013.gada sākumā Latvijā, un mēs spēsim konkurēt pasaules līmenī! Savukārt, līdz 2018.gadam projekta „Pieslēdzies Latvija” ietvaros mums ir ambiciozs plāns apmācīt 30 tūkstošus senioru lietot datoru,” ar uzņēmuma mērķiem dalījās J.Gulbis.

Viens no konferences lektoriem – nākotnes vēsturnieks un pasaulē plaši pazīstams futurologs Džeimss Bellīni (James Bellini) prognozēja dramatiskas pārmaiņas tuvāko desmit, divdesmit gadu laikā. „Mēs dzīvojam neizprotamā pasaulē – 2,5 miljardi pasaules iedzīvotāju nekad nav bijuši bankā, 2 miljardiem nekad nav bijusi pieslēgta elektrība. Bet pasaulē uzskatāmi var redzēt globālās pārmaiņas. Notiek vecā paaudzes nomaiņa uz digitālo paaudzi. Datu apjoms palielināsies 35 reizes, kas būs izšķirošs faktors uzņēmumu konkurētspējā. Milzīgi līdzekļi būs jāiegulda infrastruktūrā – apmēram 50 triljoni nākamo 25 gadu laikā,” nākotni iezīmēja Dž.Bellini. Latvijas kontekstā Dž.Bellini aicināja neaizmirst citu mazo valstu, piemēram, Šveices, pieredzi, ka tieši mazas valstis var būt gudrākās un konkurētspējīgākās.

Bijušais Londonas mērs Kens Livingstons (Ken Livingstone) iezīmēja 3 būtiskākos nākotnes izaicinājumus – integrācijas jautājumu, publiskās investīcijas infrastruktūras attīstībā un klimata pārmaiņas. „Ir jānovēršas no multikulturālisma un jāpievēršas integrācijai. Ja pilsēta nav atvērta, tā nevar kļūt par finanšu un kultūras centru. Ja Latvija grib izmantot pilnu potenciālu, esiet atklātāki pret imigrantiem, padariet vieglāku pilsonības piešķiršanu,” aicināja K.Livingstons. Tāpat Londonas eksmērs uzsvēra valsts investīciju nozīmi infrastruktūras attīstībā, lai veicinātu straujāku izaugsmi un uzņēmējdarbības attīstību. Savukārt klimata pārmaiņu kontekstā Livingstons prognozēja, ka gadsimta beigās cilvēki no Dienvidiem sāks virzīties uz Ziemeļiem, tostarp Latviju. Un tuvākajā laikā aktuāls kļūs jautājums par jūras piekrastes teritoriju applūšanu un aizsargbarjeru izbūvi Baltijas jūrā.

Konferences noslēguma paneļdiskusijā ārvalstu ekspertiem pievienojās Latvijas lēmuma pieņēmēji: ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Rīgas mērs Nils Ušakovs, prognozējot nākotnes soļus vienotas stratēģijas veidošanā. Ārlietu ministrs uzvēra, ka prioritārie jautājumi valsts simtgades priekšvakarā ir imigrācijas politika, izglītības sistēmas reforma un uzņēmējdarbības vides attīstība. Savukārt Rīgas mērs uzvēra sociālo drošību kā vienu no stūrakmeņiem ekonomikas, tūrisma un investīciju piesaistes jautājumā kopējai pilsētas izaugsmei.

Kategorija: TECH
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply