SEB banka: Latvijā un Lietuvā iedzīvotājiem atšķirīgas prognozes par mājokļu cenu izmaiņām

SEB bankas veiktās aptaujas par mājokļu cenu izmaiņām liecina, ka 2012. gada septembrī Latvijas iedzīvotāji bija optimistiskāki attiecībā uz mājokļu cenu pieaugumu tuvākā gada laikā nekā Lietuvas iedzīvotāji. Latvijā 39% respondentu prognozē mājokļu cenu pieaugumu, savukārt Lietuvā šādi atbildēja 32% respondentu.

Latvijā mājokļu cenu kritumu prognozētāju skaits ir uz pusi mazāks nekā Lietuvā – ceturtā daļa Lietuvas iedzīvotāju domā, ka mājokļu cenas tuvāko 12 mēnešu laikā samazināsies, savukārt Latvijā kritumu prognozē tikai 12% iedzīvotāju. 31% respondentu Latvijā un 34% aptaujāto Lietuvas iedzīvotāju uzskata, ka mājokļu cenas tuvākajā laikā saglabāsies līdzšinējā līmenī.

Salīdzinot ar jūnija aptaujas rezultātiem, gan Latvijā, gan Lietuvā par 4 procentpunktiem pieaudzis to respondentu skaits, kuri tuvāko 12 mēnešu laikā cer uz cenu kāpumu. Tomēr atšķirības redzamas mājokļu cenu krituma prognozētāju dinamikā – Latvijā to respondentu skaits, kas sagaida cenu kritumu, kopš jūnija sarucis par diviem procentpunktiem, savukārt Lietuvā šādi atbildējušo skaits pieaudzis par vienu procentpunktu.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: „Gan aptauja par mājokļu cenu dinamiku, gan arī citas aptaujas uzrāda, ka Latvijā iedzīvotāju noskaņojums ir pozitīvāks nekā Lietuvā. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka ekonomika un vidējā alga ir augusi straujāk. Arī pašreiz vērojamās tendences Latvijas nekustamā īpašuma tirgū, kad cenas aug atsevišķos tirgus segmentos, piemēram, Rīgas centrā un Jūrmalā, ir faktors, kāpēc Latvijas iedzīvotāji pozitīvāk vērtē potenciālās cenu izmaiņas.”

Latvijā cenu kāpuma sagaidītāju pārsvars pār cenu krituma prognozētājiem ir Rīgā (attiecīgi 52% un 8%) un Vidzemē (attiecīgi 40% un 7%). Aplūkojot pēc respondentu sadalījumu pēc nodarbošanās, redzams, ka pozitīvs skats ir vadītājiem (55% sagaida cenu kāpumu, bet 5% prognozē cenu kritumu) un speciālistiem (attiecīgi 40% un 13%). Negatīvs skatījums uz mājokļu cenu pieaugumu ir Latgalē (24% prognozē kritumu un tikai 20% kāpumu), kā arī starp pašnodarbinātajām personām (21% sagaida kritumu un 20% kāpumu).

Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma Latvijā veica pētījumu centrs SKDS 2012. gadā no 9. līdz 20. septembrim. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi tika aptaujāti 1006 Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā. Lietuvā iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma veica Lietuvas un Lielbritānijas tirgus un sabiedriskās domas pētījumu aģentūra „Baltijos tyrimai” 2012.gadā no 16. līdz 28. septembrim. Aptaujā piedalījās 1028 Lietuvas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Kategorija: Bizness
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply