Pavļuts: “Rīgas namu” lieta liecina, ka augstāki korporatīvās pārvaldības standarti ir jāievieš ne tikai valsts, bet arī pašvaldību uzņēmumos

Jau ziņots, ka atbilstoši valdības lēmumiem Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi publisko personu kapitāldaļu pārvaldības reformas likumprojektu paketi, kas tiks izskatīta valdībā un Saeimā. Šo likumprojektu mērķis ir veicināt publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu labu pārvaldību, ievērojot starptautiski atzītus labas korporatīvās pārvaldības principus, kā arī veicināt publisko personu komercdarbības nosacījumu ievērošanu.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts norāda: “Līdzšinējā diskusijā par publisko personu uzņēmumu pārvaldības reformu mazāk akcentēts ir fakts, ka augstāki korporatīvās pārvaldības un atklātības standarti būs saistoši ne tikai valsts, bet arī pašvaldību uzņēmumiem. Pašvaldību uzņēmumi netiks “pārņemti” valsts īpašumā, bet gan tiks ieviesti Skandināvijas valstu un Igaunijas pieredzē balstīti, 21.gadsimtam atbilstoši atklātības standarti valsts un pašvaldību uzņēmumu darbā. Ne tikai valsts, bet arī pašvaldību uzņēmumiem būs jāievēro jaunas prasības informācijas atklātības nodrošināšanā, kas ietver finanšu informāciju, regulārus un izsmeļošus darbības pārskatus, pārvaldības un īpašuma struktūru, amatpersonas un citus būtiskus aspektus. Tas nozīmē, ka Valsts kapitāla daļu pārvaldības birojam, sabiedrībai, medijiem un ekspertiem būs iespējas sekot līdzi tam, kas notiek pašvaldību uzņēmumos. Ir pamats domāt – ja jaunie informācijas atklātības principi būtu spēkā, tādus izsaimniekošanas gadījumus kā “Rīgas Namu” lietu varētu novērst vai vismaz savlaicīgi ierobežot.”

Kā ziņots, Ekonomikas ministrija izstrādātos likumprojektus ir nosūtījusi saskaņošanai ieinteresētajām institūcijām – visām ministrijām, kas ir valsts kapitāla daļu turētājas, Valsts kancelejai, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai, Latvijas Darba devēju konfederācijai, sabiedriskās politikas centram „Providus”, Latvijas Pašvaldību savienībai, Pārresoru koordinācijas centram, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomei, Ārvalstu investoru padomei Latvijā un Baltijas korporatīvās pārvaldības institūtam Latvijā. Atzinumus par likumprojektiem esam lūguši sniegt līdz šā gada 12.oktobrim.

Tikai pēc diskusijas un saskaņošanas ar minētajām institūcijām likumprojekti tiks iesniegti izskatīšanai Ministru kabinetā un Saeimā.

Diskusijas par reformu publisko personu aktīvu pārvaldībā notiek jau vismaz 15 gadus, bet bez praktiskiem rezultātiem, norāda ekonomikas ministrs: “Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likumprojekta tālākā virzība un pieņemšana Saeimā parādīs, cik lielā mērā valdība un visas koalīcijas partijas ir gatavas pildīt valdības deklarācijā paustos solījumus. Likumprojekta pieņemšana būs apliecinājums tam, vai koalīcija spēj strādāt un rast risinājumu visiem tiem problēmu jautājumiem valsts un pašvaldību uzņēmumu saimniecībā, kas iepriekšējo valdību laikā, slēpjoties aiz dažādiem iemesliem, ilgstoši atlikti. Jāatgādina, ka mūsu kaimiņvalstis un to iedzīvotāji jau izjūt tās priekšrocības, ko sniedz efektīva, caurskatāma valsts uzņēmumu pārvaldība.”

Kategorija: Ekonomika
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply