Vēlme samazināt ikdienas izdevumus „silda” autogāzes tirgu – pirmā pusgada pieaugums stabils un daudzsološs

Skaitļi runā paši par sevi
Vēl gada sākumā izteiktās prognozes realizējušās ar uzviju – šobrīd ik mēnesi ar autogāzes iekārtām Latvijā tiek aprīkotas vidēji 1400 automašīnas. Salīdzinot ar janvārī un februārī aprīkotajām automašīnām, nākamajos četros mēnešos ar gāzes iekārtām aprīkoto auto skaits ir divkāršojies. Ja salīdzinām ar situāciju pirms gada, pieprasījums ir pieaudzis pieckārši.
SIA „Autonams” valdes loceklis Edvīns Panders norāda, ka lielais lūzuma punkts bija šā gada februāris un marts, kad benzīna cena pārkāpa 1 LVL robežu, tas lika ļoti daudziem cilvēkiem sākt pārvērtēt savus ikmēneša tēriņus un sākt interesēties par autogāzi. „Te pat nav runa par to, vai cilvēks to var vai nevar atļauties,” apgalvo E. Panders, „šeit mēs saskaramies ar pilnīgi normālu cilvēcisku īpašību – kāpēc man pārmaksāt, ja ir iespēja ietaupīt līdz 50% ikmēneša izdevumu?”

Jauna paaudze, jauna domāšana
E. Panders uzsver, ka liela nozīme tirgus izaugsmē ir faktoram, ka cilvēki kļūst izglītotāki un zinošāki attiecībā uz autogāzi un jaunākās paaudzes autogāzes sistēmām. „Vēl nesen mūsu prātos valdīja mīti un stereotipi par autogāzes ietekmi uz automašīnas tehnisko stāvokli un drošību vispār, bet mūsdienās ar jaunākās paaudzes autogāzes iekārtām ir sasniegts tas līmenis, kad satraukumam nav pamata. Vienīgās bažas saistāmas ar jautājumu, ko tad darīt ar ieekonomēto naudu,” jokojot norāda Panders.

Jaunākās paaudzes gāzes iekārtām savu uzticību izsaka arvien vairāk jauno automobiļu tirgotāji. Šī tendence vērojama gan pasaulē, gan Latvijā – gāzes iekārtu kā „pievienoto vērtību” piedāvā gan auto tirgotāji, gan arī ražotāji. Autonams, kurš ar gāzes iekārtām aprīko vairāku Latvijas auto dīleru jaunās automašīnas, secina, ka pieprasījums pēc jaunām automašīnām ar autogāzi ir vērā ņemams un pasūtījumu skaits arvien aug.

Ekonomēt ar autogāzi sāk arī uzņēmēji
Arī uzņēmumi arvien vairāk tiecas uzlabot savu ikmēneša „bilanci”, izvēloties aprīkot savus autoparkus ar autogāzes iekārtām. Pēc CSDD datiem šobrīd juridiskām personām reģistrētas 2064 automašīnas (to skaitā 1140 vieglās a/m, 915 kravas a/m un 9 autobusi), kas kopskaitā veido 6% tirgus, pārējie 94% attiecas uz fizisko personu automašīnām. Tomēr tendence vērtējama ar pieaugumu, ko norāda arī Autonama pārstāvis E. Panders: „Autogāzes tirgū biznesa klients kļūst arvien aktuālāks un redzamāks, turklāt pieprasījums neattiecas tikai uz esošo autoparku (lietotām automašīnām), bet arī uz jaunajiem spēkratiem. Secinām, ka arī uzņēmējs, izvēloties iegādāties jaunu automašīnu, apsver tās ekonomiskos aspektus ilgtermiņā. Autonama pieredze tam ir lielisks piemērs: tieši šobrīd ar gāzes iekārtām tiek aprīkotas gan Rīgas taksometru parka, gan Baltic Taxi jaunākais autoparka papildinājums – vairāk nekā 50 jaunas automašīnas.”

Kas jāņem vērā, izvēloties autogāzes uzstādītāju?
+ Vai gāzes uzstādītājs ir sertificēts? Pēc CSDD publiskajā vietnē pieejamās informācijas šobrīd Latvijā reģistrēti 86 gāzes iekārtu uzstādīšanas uzņēmumi. Ieteicams pārliecināties, vai uzņēmums, kurš uzrāda sertifikātu, automašīnas pārbūvi tiešām veic savā vārdā.

+ Uzņēmuma reputācija, pieredze. Tā kā process ir gana sarežģīts un nopietns (tā tomēr ir automašīnas pārbūve), ir vērts noskaidrot uzņēmuma profesionalitāti – iekārtu un uzstādīšanas kvalitāti. Ļoti būtisks faktors ir apkalpošana un serviss pēc iekārtas uzstādīšanas, jo tikai ar pareizām apkopēm un kontroli iespējams padarīt iekārtu maksimāli efektīvu un novērst iespējamās novirzes no normas.

+ Autogāzes iekārtas kvalitāte. Ikvienai iekārtai vai tās komponentei ir jābūt sertificētai, jāpārliecinās, kādas ir konkrētā uzņēmuma tiesības pārstāvēt noteiktu pasaules zīmolu un vai aprīkojumā tiek izmantotas visas nosauktā ražotāja komponentes.

Uzziņai
+ Līdz šī gada 6. jūlijam valsī reģistrēti 35 202 ar autogāzi aprīkoti transportlīdzekļi, kas veido 5% no visiem reģistrētajiem transportlīdzekļiem. Kopējais ar autogāzi aprīkoto automašīnu skaita pieaugums CSDD transportlīdzekļu reģistrā no janvāra līdz jūlijam mērāms ar 19,7%.

+ 95 procentus no visiem ar autogāzes iekārtu aprīkotajiem transportlīdzekļiem pārstāv tieši vieglās automašīnas (33 515), šajā kategorijā pieaugums no janvāra līdz jūlijam bijis 20,5%. Savukārt ar gāzes iekārtu aprīkoto kravas automašīnu un autobusu skaits, kas veido 5% no visiem ar gāzi aprīkotajiem transportlīdzekļiem, pieaudzis par 6,6%.

+ Latvijā populārākās līdz šim ar autogāzi aprīkotās auto markas: Audi (6210), VW (3972), Chrysler (2640), Opel (1575), Ford (1551), BMW (1535), Volvo (1385), Mercedes Benz (1182), Mazda (1013) u.c.

+ Visaktīvākie autogāzes iekārtu lietotāji dzīvo Rīgā (8165), Daugavpilī (1314), Jūrmalā (1063), Liepājā (1019) un citās lielajās pilsētās.

+ Jaunais vilnis autogāzes iekārtu attīstībā: dīzeļdzinēju automašīnu aprīkošana ar autogāzes iekārtām. Šogad Latvijā reģistrēti 19 dīzeļdegvielas un gāzes automašīnas (17 kravas un 2 vieglās), tendence ir augoša un pieprasījums daudzsološs. Arī Autonams šogad ir veiksmīgi aprīkojis ar gāzes iekārtām pirmās dīzeļdzinēju automašīnas un prognozē šādu pasūtījumu pieaugumu, ko rāda arī pasaules un Eiropas prakse.

Kategorija: Transports
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply