Jaunieši gada laikā var kļūt par tautsaimniecībā pieprasītiem speciālistiem

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) aicina jauniešus ar vidusskolas vai pamatskolas izglītību gada vai pusotra laikā bez maksas iegūt profesiju kādā no 36 profesionālās izglītības iestādēm visā Latvijā. Līdz šim gandrīz 700 jauniešu Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektā ieguvuši kādu noderīgu amatu.

Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas plānu 2012./2013. mācību gadā ar ESF atbalstu 36 profesionālās izglītības iestādēs 2000 jauniešu bez maksas varēs apgūt kādu no 54 profesijām 94 profesionālās izglītības programmās. Mācībām var pieteikties 17-25 gadus veci jaunieši ar pamatskolas vai vidusskolas izglītību.

Projekta laikā jauniešiem ir iespēja apgūt pavāra, metinātāja, namu apsaimniekošanas meistara, veterinārārsta asistenta, lokomotīvju saimniecības tehniķa, jumiķa, kokkopja (arborista), meža mašīnu operatora un citas profesijas. Pilns profesionālās izglītības iestāžu un piedāvāto profesionālās izglītības programmu saraksts, kā arī informācija par iestāšanās termiņiem pieejama izglītības ceļvedī NIID.LV.

Lielākajā daļā programmu var iestāties, ja iegūta vidējā izglītība, taču starp tām ir arī viengadīgas programmas, kurās var mācīties vismaz 17 gadus veci jaunieši, kuri ieguvuši pamatizglītību.

Lai jauniešiem būtu lielākas iespējas iesaistīties mācību procesā, 2012./2013.mācību gadā profesionālās izglītības iestādes plāno uzņemt audzēkņus ne tikai vienu reizi gadā – septembrī, bet četras reizes gadā: septembrī un martā (viengadīgajās izglītības programmās) un septembrī un janvārī (pusotrgadīgajās programmās). Papildus plānots palielināt stipendijas apjomu un iesaistīt projektā arī jauniešus – bezdarbniekus.

„Tā ir lieliska iespēja iegūt izglītību, praksē parādīt savas zināšanas un prasmes un pierādīt sevi darba tirgū. Turklāt profesionālās izglītības iestādēm, kas īsteno ESF atbalstītas programmas, ir izveidojusies sadarbība ar nozaru uzņēmumiem, kuros jaunieši iet praksē. Statistika rāda, ka liela daļa audzēkņu pēc mācībām turpina darbu savā prakses uzņēmumā, piemēram, jaunie automehāniķi no Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikuma šobrīd strādā z/s „Lojas”’ un SIA „Ogres autocentrs”, ķīmijas tehniķi no Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžas – AS „Grindeks”, pavāri no Rīgas Pārtikas ražotāju vidusskolas – viesnīcā „Radisson Blu Elizabete Hotel”,” atklāj Elīna Purmale-Baumane, VIAA Profesionālās izglītības attīstības nodaļas vadītāja.

Kategorija: Izglītība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply