Daugavpils Universitātes biologi atklājuši kārtējo jauno augu sugu Latvijā

Lai arī Latvijas floru var uzskatīt par samērā labi izpētītu, tomēr ik pa laikam tiek atrastas arī jaunas, līdz šim Latvijā nezināmas augu sugas. Šī gada pavasarī Daugavpils Universitātes bioloģijas studentu prakses laikā, kad studenti apgūst pavasara augu daudzveidību, universitātes botānikas speciālisti atrada Latvijas un arī Baltijas valstīm jaunu prīmulu dzimtas sugu – garkausa vairodzeni (Androsace elongata). Augu suga atrasta Daugavpils pilsētas dienvidu daļā, Grīvā, sausā dabiskajā zālājā. Jaunatrastā populācija ir ļoti vitāla, atradnē ir vairāki simti augu.

Garkausa vairodzene neizceļas ar lieliem izmēriem kā radniecīgās bezdelīgactiņas vai gaiļbiksītes – šī vairodzeņu suga ir aptuveni 5 cm liels lakstaugs. Līdz šim suga bija zināma no sausiem, atklātiem biotopiem Centrāl- un Dienvideiropā. Tuvākās agrāk zināmās atradnes bija Polijā, Ukrainā un Krievijas centrālajā daļā.

Pašlaik zinātnieki diskutē par garkausa vairodzenes atradnes izcelsmes veidu Latvijā – vai tā ir dabiska un līdz ar to būtu iekļaujama aizsargājamo augu sarakstā, vai arī cilvēka nejauši ievesta. Tomēr vairāku stepju augu sugu atrašana Daugavpils apkārtnē (ozollapu embotiņš, zemais grīslis, zilganā brūnkāte) varētu liecināt par šī auga atradnes dabisko izcelsmi.

Pēdējo 5 gadu laikā tā ir jau 4. jaunatklātā vai par izmirušu uzskatītā augu suga, ko Latvijā atklājuši Daugavpils Universitātes botāniķi. Pirms tam tika atklātas lielā najāda (Najas major), ozollapu embotiņš (Teucrium chamaedrys), dižā gaiļbiksīte (Primula ealtior).

Kategorija: Sabiedrība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply