Aizvien vairāk iedzīvotāju veido uzkrājumus vecumdienām

Iedzīvotāju uzkrājumu veidošanas pieredzē vērojama pozitīva tendence – pēdējā gada laikā par 11% pieaudzis to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri veido uzkrājumus vecumdienām, rāda Swedbank aptauja .

Lai gan joprojām lielākajai daļai iedzīvotāju jeb 51% nav uzkrājumu vecumdienām vispār, šogad šādu atbilžu īpatsvars ir par 11 procentpunktiem mazāks nekā pērn ( 62%). Uzmanību saista fakts, ka šogad, salīdzinot ar 2011.gadu, pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri savus uzkrājumus vecumdienām uzskata par zemiem un drīzāk zemiem (no 27% 2011.gadā uz 39% šogad). Tas ļauj secināt, ka tiek sperti pirmie soļi uzkrājumu veidošanā. Proti, iedzīvotāji, kuriem pagājušajā gadā uzkrājumu nebija, šogad jau sākuši tos veikt, taču uzkrātās summas vēl ir nelielas.

“Pozitīvi vērtējams, ka līdz ar situācijas uzlabošanos ekonomikā, aizvien vairāk cilvēku domā par rītdienu un rod iespēju atlikt daļu ienākumu nākotnei.. Tomēr statistika rāda, ka Latvijā iedzīvotāji privātajai pensijai tā nopietni krāt sāk salīdzinoši vēlu, kad līdz pensijas vecuma sasniegšanai uzkrāt vēlamo kapitālu kļūst arvien sarežģītāk. Sākt krāt labklājīgām vecumdienām būtu ieteicams jau no pirmās stabilās darba algas, ik mēnesi cenšoties tiem novirzīt aptuveni 5-10% no mēnešalgas,” saka Reinis Jansons, Swedbank Investīciju produktu daļas vadītājs.

9% aptaujāto norādījuši, ka viņu uzkrājumi vecumdienām ir normas robežās, bet tikai 1% tos raksturo kā lielus.

Visaktīvāk uzkrājumus vecumdienām veido cilvēki ar augstiem ienākumiem – 71% respondentu ar ikmēneša ienākumiem virs Ls 600 ir ietaupījumi šim mērķim, turpretī 64% iedzīvotāju ar ienākumiem zem Ls 150 uzkrājumu vecumdienām nav vispār.

Aptaujas dati liecina, ka savu privāto pensiju jeb uzkrājumus pensiju 3.līmenī aktīvāk veido cilvēki vecumā no 40-49 gadiem, kur katram piektajam (20%) ir privātie pensiju uzkrājumi, bet vēl 21% plāno sākt veidot uzkrājumus tuvākajā laikā. Otra aktīvākā vecuma grupa, kas veido privātās pensijas uzkrājumus, ir cilvēki pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas – 18% respondentu vecuma grupā no 30-39 jau veic uzkrājumus pensiju 3.līmenī, bet vēl 30% plāno to sākt tuvāko gadu laikā. Liela interese par uzkrājumu veidošanu ir arī gados jauniem cilvēkiem vecumā 20-29 gadiem – pensiju 3.līmenim pēc pāris gadiem plāno pievienoties 34%.

Kategorija: Finanses
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply