Jānis Sietiņsons: Medus vākšanas teritoriju nosaka bišu saimnieks

Saņemot vairākkārtējus interesentu jautājumus par to, kur bites vāc medu, kā tās zina kāds jāvāc, Z/S “Kalna Smīdes” vadītājs Jānis Sietiņsons skaidro, ka medus vākšanas teritoriju nosaka bišu saimnieks jeb cilvēks, kas tās ved ganībās.

Dažādās medus šķirnes veidojas no tā, ka bites ir atvestas uz konkrētu ganību vietu un noteiktu laika periodu, kā arī jāņem vērā, ka bišu lidojuma tālums ir 2,5 km rādiusā no stropa.

Z/S “Kalna Smīdes” bites atrodas Gaujas Nacionālā Parka meža teritorijā un visu sezonu no pavasara līdz rudenim vāc meža ziedošo augu nektāru. Tā rezultāts ir meža ziedu medus. Savukārt, bites, kas atrodas novietnē pie griķu un amoliņa lauka, šo bagātīgi ziedošo augu ziedēšanas laikā ievāc augu nektāru un tā rezultāts ir griķu-amoliņa ziedu medus. Analoģiski šim principam veidojas arī citu šķirņu medus – liepu, āboliņa, rapšu u.c.

“Biškopībā ir pieņemts, ka, ja 60% no ziedošo augu īpatsvara ir viena vai vairāku augu ziedi, tad ir tiesības to izmantot medus nosaukumā. Līdz ar to katrā dravas novietnē esošie augi ir tikai šim apvidum raksturīgās proporcijās un tas zināmā mērā ir neatkārtojams, unikāls. Līdz ar to izsmalcinātam medus šķirņu pazinējam būs grūti atrast pilnīgi vienādus meža ziedu medus šis floras neatkārtojamības dēļ,” skaidro Jānis Sietiņsons.

Šobrīd vienu no Z/S „Kalna Smīdes” produktiem „Šokolāde medū” par „iepazīšanās” cenām pieejama veikalos „Sky”, “Stockmann”, „Maxima” Cēsīs veikalā “Vinetas un Allas Kārumlāde” un Jelgavā veikalā “dbdaba”, tomēr saimniecība plāno izplatīt produkciju arī citos lielākajos veikalu tīklos un zemnieku tirdziņos.

Kategorija: Pārtika
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply