Aptauja: Aptuveni 90% interneta lietotāju vismaz vienreiz ir iepirkušies internetā

Salīdzināšanas portāla Gudriem.lv veiktajā aptaujā noskaidrojies, ka 67,9% aptaujas dalībnieku preces internetā izvēlas, vadoties pēc zemākās cenas principa. Turklāt 10,4% aptaujāto atzīst, ka internetā nekad nav iepirkušies.

Aptauja veikta 2012. gada sākumā, aptaujājot 470 respondentus. Atbildot uz jautājumu par ieradumiem iepērkoties internetā, 67,9% respondentu atbildēja, ka vispirms noskata un izvēlas kāroto preci un pēc tam meklē, kurā interneta veikalā tā nopērkama lētāk. 21,7% aptaujāto atbildēja, ka viņiem ir vairāki iemīļotākie interneta veikali, kuros viņi iepērkas. Vēl 10,4% noliedza, ka jebkad iepirkušies internetā.

Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors Viesturs Šelmanovs-Plešs uzskata, ka bez cenas patērētājiem ir svarīga arī drošība. «Jā, cilvēki tiešām meklē, kur prece nopērkama lētāk. Ļoti bieži tas notiek, izmantojot dažādus cenu salīdzināšanas rīkus internetā. Tomēr cena nav vienīgais faktors, jo cilvēki analizē arī interneta veikala uzticamību – lētākais scenārijs var būt riskantākais. Pēdējos gados vērojams, ka cilvēki izvēlas piemaksāt kādu latu, ja ir pārliecināti, ka attiecīgais interneta veikals turpinās eksistēt arī pēc gada, kad viņiem varbūt radīsies sūdzības par iegādāto lietu. Cilvēki ir tendēti arī izvēlēties tādus veikalus, ar kuriem viņiem jau bijusi pozitīva sadarbības pieredze.»

Patlaban Latvijā darbojas ap 500 interneta veikalu. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka kopējais apgrozījums mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos 2009. gadā bija ap 39 miljoniem latu, 2010. gadā pārsniedza 42 miljonus latu, bet 2011.gadā pieauga līdz 49 miljoniem latu. Latvijas lielāko interneta veikalu apgrozījums 2011.gadā audzis vidēji par 30 – 40%.

“Iedzīvotāju interese par iepirkšanos internetā pieaug. Savukārt pats interneta veikalu tirgus Latvijā beidzot ir nostabilizējies – krīzes laikā bija brīdis, kad liela daļa interneta veikalu bankrotēja, mainīja īpašniekus. Tagad atkal viss kļuvis mierīgāk,” secina asociācijas izpilddirektors.

Šelmanovs – Plešs uzskata, ka salīdzināšanas portālu darbība saasina konkurenci interneta veikalu starpā un veicina zemākas cenas. «Patērētāju ieguvums no šādām sistēmām ir pietiekami liels – tajos atrast lētāko cenu ir vienkāršāk, ātrāk un tas viss notiek vienuviet. Pie tam salīdzināšanas vietnes interneta veikaliem piespiež turēt salīdzinoši zemas cenas – galu galā potenciālais pircējs ar pāris klikšķiem var nokļūt jau pavisam citā vietā internetā,» viņš saka.

Kategorija: Tirdzniecība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply