Pētījums: Vairāk nekā 34% Latvijas iedzīvotāju dienā neizdzer ieteicamo ūdens daudzumu

Vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju ikdienā uzņem nepietiekamu daudzumu ūdens, tādējādi pakļaujot sevi dažādiem veselības riskiem, – šāda satraucoša tendence atklājusies dzeramā ūdens zīmola „Vichy” martā veiktajā pētījumā. Tai pat laikā 46% respondentu uzskata, ka viņu izdzertais ūdens daudzums ir pietiekams.

Noskaidrojot iedzīvotāju ūdens dzeršanas paradumus, atklājies, ka cilvēki ikdienā neuzņem nepieciešamo ūdens daudzumu. Vairāk nekā puse jeb 63% respondentu dienā izdzer mazāk par 1,5 litriem ūdens, tostarp 8% – mazāk nekā 0,5 litrus ūdens. Tikai aptuveni trešdaļa dienas laikā izdzer ieteicamo ūdens daudzumu.

No tiem, kuri atbildējuši, ka dienā izdzer mazāk par 0,5 litriem ūdens, lielākais īpatsvars ir jauniešu vidū vecumā no 15 līdz 19 gadiem. Līdz vienam litram dienā izdzer 34% jauniešu (16% – līdz 0,5 litriem, bet 18% – no 0,6 līdz 1 litram), savukārt 35% jauniešu dienā izdzer no 1,1 līdz 1,5 litriem ūdens. Vairāk par pusotru litru ūdens dienā izdzer vien 31% aptaujāto jauniešu.

A/S „Aldaris” komunikāciju direktore Laura Krastiņa: „Pētījumā atklājusies, mūsuprāt, visai satraucoša tendence – vairāk nekā puse jeb gandrīz 63% iedzīvotāju ikdienā izdzer nepietiekamu ūdens daudzumu. Vēl satraucošāks ir fakts, ka liela daļa šajā kategorijā ietilpstošo cilvēku ir skolas vecuma jaunieši – teju 69% no viņiem dienā izdzer tikai līdz 1,5 litriem ūdens, kas saskaņā ar speciālistu ieteikumiem ir nepietiekami. Lai gan 44% jauniešu uzskata, ka ikdienā ūdeni dzer pietiekamā apjomā, realitātē optimālo ūdens daudzumu izdzer vien 31% aptaujāto jauniešu. Aptaujas dati mums lika saprast, ka jārīkojas, lai situāciju uzlabotu. Tāpēc, lai veicinātu skolēnos pareizus ūdens dzeršanas paradumus, kopā ar Latvijas Diētas ārstu asociācijas prezidentu Andi Brēmani esam izstrādājuši lekciju ciklu un jau pavasarī dosimies uz Latvijas skolām, lai bērniem plašāk skaidrotu par ūdens būtisko nozīmi cilvēka organismā.”

Tiesa gan, pozitīvi vērtējams fakts, ka 90% pētījuma respondentu norādījuši, ka ikdienā slāpju veldzēšanai lieto tieši ūdeni. 62% respondentu atbildējuši, ka slāpes veldzē ar tēju, bet 32% atzinuši, ka labprāt šim nolūkam patērē sulu.
Lūgti novērtēt, vai, pēc pašu domām, ikdienā izdzer pietiekami daudz ūdens, gandrīz puse respondentu (42%) atbildējuši noliedzoši. Savukārt aptuveni tikpat – 46% respondentu – norādījuši, ka izdzerot pietiekamu daudzumu ūdens. Jāpiebilst, ka vairāk nekā 40% to iedzīvotāju, kuri domā, ka izdzer pietiekami, patiesībā tomēr nepatērē gana daudz ūdens.

Latvijas Diētas ārstu asociācijas prezidents Andis Brēmanis: „Aptaujas dati par ūdens lietošanas paradumiem uzrāda neiepriecinošu tendenci – iedzīvotāji dienas laikā neizdzer pietiekami daudz ūdens un tādējādi pakļauj savu organismu dehidratizācijai un dažādām saslimšanām. Jāpiebilst, ka ūdens trūkums organismā var izraisīt ne tikai slāpes, bet arī tādas veselības problēmas kā nogurumu, koncentrēšanās trūkumu, atmiņas traucējumus, galvassāpes, izsalkumu un ādas bojājumus. Turklāt, kā izrādās, daudzi nemaz nezina, cik litru ūdens dienā ir jāizdzer, un uzskata, ka pat dienā izdzerts puslitrs ūdens ir pietiekami. Vēlos atgādināt, ka dienā jāuzņem 2,5 litri šķidruma, no tiem 1 litrs ar pārtiku, bet vairāk nekā 1,5 litrus – ūdens veidā”.

Latvijas Basketbola savienības fiziskās sagatavotības treneris Viktors Lācis: „Īpaši svarīgi ir uzņemt ūdeni fizisko aktivitāšu laikā. Cilvēka organismā 60-70% ir ūdens, un jebkuras fiziskās aktivitātes laikā ķermenis svīst, tādējādi zaudējot šķidrumu un sāļus, kas organismā jāatjauno gan fiziskās slodzes laikā, gan arī pēc tās. Pareizi ir ūdens daudzumu uzņemt atkarībā no ķermeņa svara. Taču sportistam aktīvas fiziskās slodzes apstākļos visas dienas laikā būtu vēlams uzņemt četrus litrus ūdens. Vienā reizē gan jāizdzer neliels ūdens daudzums – vidēji 200-300 mililitru.”

Pētījums veikts, pamatojoties arī uz 2011. gadā Veselības ministrijā parakstīto sadarbības memorandu starp Latvijas Pārtikas uzņēmēju federāciju (LPUF) un Latvijas Bezalkoholisko dzērienu uzņēmēju asociāciju (LBDUA), kurā paredzēts uzņēmumu atbalsts ministrijas veiktajiem pasākumiem bērnu veselības uzlabošanā un sabiedrības izglītošanā par sabalansētu uzturu un aktīvu dzīvesveidu. Lai īstenotu izglītojošos pasākumus, vispirms tika nolemts noskaidrot patieso situāciju ūdens patēriņa ziņā. Tādēļ, pēc dzeramā ūdens „Vichy” pasūtījuma, šā gada martā „Omnicom Media Group” veica pētījumu, aptaujājot 992 respondentus visā Latvijā.

Kategorija: Pārtika
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply