Mazumtirdzniecība joprojām plusos

Pēc negaidīti straujā pieauguma janvārī, februārī mazumtirdzniecībā bijis neliels atslābums, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījumam samazinoties par 2.2%. Tas varētu būt saistīts gan ar auksto laiku un lielajiem komunālo maksājumu rēķiniem (par mājokli jāmaksā būtiski vairāk nekā janvārī vai pērnā gada februārī), gan arī ar izpārdošanu beigām, jo mazāka aktivitāte bijusi vien ilglietošanas preču segmentā (nepārtikas preču mazumtirdzniecība kritusi par 3.5%), bet pārtikas preču pārdošana pat pieaugusi par 0.8% salīdzinājumā ar janvāri.

Neskatoties uz vājākiem februāra mēneša datiem salīdzinājumā ar janvāri, mazumtirdzniecība joprojām uzrāda pieklājīgus plusus gada izteiksmē. Šā gada februārī tirdzniecībā pārdots par 10% vairāk nekā 2011.gada februārī, turklāt pieaugums bijis gan pārtikas preču (par 4.6%), gan nepārtikas preču grupās (16.6%). Pat autodegvielas tirdzniecībā gada laikā vērojams neliels apjomu pieaugums (par 1.8%), kas pie būtiski augstākām cenām nekā 2011.gadā nozīmē tēriņu par degvielu palielināšanos par 17%. Saglabājoties degvielas cenām virs lata, var sagaidīt, ka pieprasījums pēc autodegvielas tomēr mazināsies, iedzīvotājiem cenšoties rast iespējas, kā mazināt izdevumus par transportu.

Būtiski pieaugusi tirdzniecība pa pastu un interneta veikalos (gada laikā pieaugums par 56%), kas lielā mērā saistīts ar zemāko cenu un izdevīgāko piedāvājumu meklēšanu. Iedzīvotāji cenšas rast iespējas iegādāties preces lētāk, un to apliecina arī statistika par maksājumu karšu izmantošanu ārvalstu veikalos (tajā skaitā, interneta veikalos) – pērn transakciju apjoms ārvalstīs ar Latvijā izdotajām kartēm pieaudzis par 23%.

Nākamajos mēnešos mazumtirdzniecībā gada pieauguma temps mazināsies, savukārt gada otrajā pusē situācija mazumtirdzniecībā lielā mērā būs atkarīga no ārējiem faktoriem un iespējama arī stagnācija.

Kategorija: Viedokļi
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply