Mašīnu un mehānismu izmaksu pieaugums sasniedz augstāko punktu

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka 2012. gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada februārī, būvniecības izmaksas Latvijā palielinājās par 4,7%. Mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 16,6%, strādnieku darba samaksa par 3,2%, būvmateriālu cenas par 0,2%.

Nordea bankas Lielo uzņēmumu departamenta vadītāja vietnieks Jānis Zagorskis:

„Mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas februārī ir palielinājušās par 16,6%, sasniedzot augstāko punktu pēdējo gadu laikā un ir galvenais būvniecības izmaksu kāpuma uzturētājs. Primāri tas atsaucas uz izmaksu pieaugumu infrastruktūras objektiem, maģistrālo komunikāciju un ceļu būvniecībā.

Galvenais izmaksu kāpuma iemesls ir pastāvīgais cenu kāpums naftai, kas tālāk atsaucas uz degvielas un izejmateriālu cenām, kuru izgatavošanai tiek izmantoti naftas produkti, piemēram, mazuts asfalta ražošanai vai naftas produktu granulas cauruļvadu ražošanai. Diemžēl, arī nākotnes prognozes nav labvēlīgas. Būvniecības nozares kopējās izmaksu pārmaiņas būs pakļautas ievērojamai atkarībai no globālām tendencēm energoresursu un naftas cenām.

Attiecībā uz darba samaksu un būvmateriālu izmaksām, aizvien vērojama mērena „dzīvošana” ap nulles robežu, kas, atkarībā un sezonas un konkrētā pieprasījuma, nedaudz nosvārstās uz vienu vai otru pusi. Būtiskas pārmaiņas nav sagaidāmas arī tuvākos periodos, un šīs pozīcijas nebūs galvenie būvniecību cenu svārstību noteicēji.

Vērtēt nozarē notiekošo tikai pēc vidējiem datiem būtu mānīgi. Principā, kopējās būvniecības sektora izmaksu izmaiņas ir tieši atkarīgas no būvniecības objektu struktūras atskaites periodā. Palielinoties būvniecības objektu īpatsvaram, kuros ir būtisks naftas produktu izmaksu īpatsvars kopējā objekta izmaksu grozā, tas ietekmēs kopējos nozares rādītājus un izmaksas kāps.”

Kategorija: Viedokļi
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply