Aprīlī prognozējama ērču aktivizēšanās

Ņemot vērā silto laiku un pavasara iestāšanos, mostas ne tikai dzīvnieki, bet arī cilvēku vēlme atpūsties pie dabas. Tas ir laiks, kad aktīvākas kļūst arī ērces, kas pēdējos gados arvien biežāk pārnēsā bīstamo ērču encefalītu. Saskaņā ar Latvijas Infektoloģijas centra datiem 2011. gadā kopumā visā Latvijā reģistrēti 429 saslimšanas gadījumi ar šo smago slimību, kas ir tikai nedaudz mazāk kā 2010. gadā, taču ievērojami vairāk kā 2009. un citos iepriekšējos gados.

Ņemot vērā pēdējo gadu pieredzi, arī šogad ērču aktivizēšanās gaidāma aprīlī, un gada sākums ir atbilstošākais laiks, lai sagatavotos aktīvās atpūtas sezonai, saņemot pirmās divas potes pret ērču encefalītu. Tāpēc pozitīvi vērtējams fakts, ka iedzīvotāji, kuri savā veselības apdrošināšanā ir iekļāvuši saslimšanas risku ar ērču encefalītu, izmanto iespēju bez maksas vakcinēties pret bīstamo slimību. Arī darba devēji, kuri saviem darbiniekiem nodrošina veselības apdrošināšanu, ir aicināti atgādināt par vakcinācijas iespējas izmantošanu.

Kā ierasts, marts un aprīlis ir aktīvākais laiks, kad cilvēki dodas vakcinēties pret ērču encefalītu. Kā liecina arī apdrošināšanas sabiedrības „Balta” dati, iespēju vakcinēties izmanto arvien vairāk cilvēku: tā, piemēram, 2011. gada martā iespēju vakcinēties pret bīstamo slimību izmantojuši par 33 procentiem vairāk apdrošināto personu nekā 2010. gada martā. Savukārt aprīlī šis skaits, salīdzinot ar attiecīgo 2010. gada periodu, ir pieaudzis par 12 procentiem. Ņemot vērā, ka apdrošināto personu skats ir aptuveni nemainīgs, pozitīvi vērtējams fakts, ka cilvēki arvien biežāk veic profilaktiskus pasākumus, lai rūpētos par savu veselību.

„Arī šogad janvārī un februārī katru mēnesi vidēji 20 cilvēki, kuriem ir iegādātas veselības apdrošināšanas polises, izmantojuši iespēju sākt vakcināciju pret ērču encefalītu. Tāpēc novērtējam klientu tālredzību un atbildību par savu veselību, laikus domājot par iespējām pasargāt sevi no tādas bīstamas saslimšanas kā ērču encefalīts. Turklāt, ņemot vērā, ka ērču aktivitāte Latvijā parasti sākas aprīlī, marts faktiski ir pēdējais laiks, kad vēl ir iespējams efektīvi veikt vakcināciju,” skaidro apdrošināšanas sabiedrības „Balta” Veselības produkta vadītāja Vita Bočkāne.

Par ērcēm svarīgi atcerēties:
Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos laika apstākļos tā var būt ievērojami ilgāka. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5 grādus.

Latvijā ērces galvenokārt uzturas mitrās un ēnainās vietās, priekšroku dodot jauktu koku mežiem ar labi attīstītu pamežu un aizaugušām pļavām. Ērces parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 cm augstumā no zemes (maksimāli – līdz 1m augstumā), gaidot, kad garām ies piemērots upuris. Parasti cilvēki ērces kodienu nejūt, tādēļ iespējams, ka ērce nokrīt, pirms tā ir pamanīta. Jāņem arī vērā, ka ērces niecīgo izmēru dēļ to ir grūti pamanīt.

Kategorija: Veselība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply