Uzzini, kāpēc sākas šķaudīšana!

Pavasaris savu mainīgo laika apstākļu dēļ ir kā starta šāviens alerģiju sezonai. Siltais laiks sekmē koku un augu ziedēšanas sākumu, bet vējš ziedputekšņiem palīdz nonākt pie cilvēkiem. Tieši šķaudīšana nereti ir viena no pirmajām ziedputekšņu izraisītās alerģijas pazīmēm. Lai varētu sekot koku un augu ziedēšanas sezonai, mājas lapā www.zied.lv var atrast informāciju par to, kas zied pašlaik un kāda ir ziedputekšņu koncentrācija gaisā. Šī pavasara pirmās aerobioloģiskās prognozes jau ir zināmas.

Gaisā pašlaik ir alkšņu un lazdu ziedputekšņi, ziedputekšņu koncentrācija gaisā ir vidēja. Tiek prognozēts, ka šo koku ziedputekšņu koncentrācija gaisā pieaugs.

Šobrīd zied lazdas un alkšņi, aprīlī sāks ziedēt arī apses, kļavas, oši un bērzi, bet maijā – arī papeles, gobas, pienenes, rudzi un citi augi. Laikā, kad zied augs, kas izraisa alerģiskas reakcijas, vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina spēcīgu ieelpu, lai izvairītos no pastiprinātas ziedputekšņu nonākšanas elpceļos.

Ziedputekšņu izraisītas alerģijas pirmās pazīmes parasti ir acu asarošana, šķaudīšana, niezēšana, apsārtums, deguna tecēšana un aizlikts deguns. Ir iespējami arī astmai raksturīgie simptomi – klepus, grūtības elpot, svilpšana krūtīs un smaguma sajūta. Pilsētās dzīvojošie daudz asāk izjūt alerģijas izpausmes (katrs trešais pilsētnieks cieš no polinozes jeb alerģijas, kuras izraisītājs ir augu ziedputekšņi), jo dūmu un izplūdes gāžu dēļ ziedputekšņi kļūst īpaši agresīvi. Alerģijas simptomu gadījumā noteikti jāvēršas pie alergologa.

Lai cīnītos ar alerģijas izpausmēm, jālieto antihistamīnie līdzekļi (piemēram, Claritine 10mg), kuru lietošanu būtu vēlams uzsākt jau nedēļu pirms tā auga, kas izraisa alerģiskos simptomus, ziedēšanas sākuma. Claritine 10mg paredzēts alerģijas simptomu novēršanai, tā iedarbība ir 24 stundas.

Jau vairākus gadus katru nedēļu Latvijā tiek noteikta aerobioloģiskā prognoze. To nosaka speciālisti no Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes ar īpašas iekārtas palīdzību, kas atrodas uz Latvijas Universitātes galvenās ēkas jumta.

Katras nākamās nedēļas ziedēšanas prognozi var uzzināt mājas lapā www.zied.lv, kā arī zvanot uz Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra informatīvo tālruni – 67221064.

Kategorija: Veselība
output_mge5zc

No comments yet.

Leave a Reply